A hét végén nyilvános vita robbant ki a France Télécom (FT) SA és a német MobilCom AG között. Az ellentét oka az FT 28,5 százalékos tulajdonában álló mobilszolgáltató rendkívül költséges fejlesztési terve. A veszteséges cég még 2000 szeptemberében 8,37 milliárd eurót fizetett az egyik hazai UMTS-licencért, amihez 3,75 milliárdos kölcsönt kapott az FT-től. Gerhard Schmid, a MobilCom alapítója és vezérigazgatója most bejelentette, hogy 2005-ig további 2,5 milliárd eurót kívánnak költeni harmadik generációs mobilhálózat kiépítésére, a Bloomberg becslése szerint azonban ennek teljes költsége 11 milliárd euró. Ráadásul az új szolgáltatások csak évek múlva hoznak nyereséget.
Az FT, amelynek most a legfontosabb saját, 65 milliárd eurós adósságtömegének csökkentése, közölte: bár vállalta a MobilCom vállalkozásának támogatását, annak finanszírozásáról csak akkor hajlandó tárgyalni, ha az jelentősen csökkenti a tervezett beruházás összegét és ésszerű üzleti tervvel áll elő. A vállalat 40 százalékát birtokló Schmid erre a Reutersnak úgy nyilatkozott: nem hagyja, hogy az FT lefékezze a szükséges fejlesztést saját, rövid távú adósságcsökkentési tervei miatt. Az elemzők szerint a francia cég az elé a döntés elé került, hogy vagy kivonul a kontinens legnagyobb távközlési piacáról - amit teljesen valószínűtlennek tartanak -, vagy kitart. Ebben az esetben viszont tovább kell finanszíroznia az ötödik helyen álló német mobilszolgáltató tevékenységét vagy teljesen ellenőrzése alá kell vonnia a céget. Ez utóbbira lehetőséget nyújt, hogy opciója van Schmid részesedésének megvásárlására 2003-ban.
B. T. J.
