A Hyundai Motor gépjárműgyár bejelentette, hogy partnerével, a Daimler-Chrysler (DC) céggel jövőre 180 millió dolláros befektetéssel közös motorgyárat fog létrehozni Dél-Koreában, amely a Daimler által kifejlesztett 900-as sorozatú dízelmotorokból 2004-től évi 50 ezer darabot fog előállítani; a gyártási kapacitás a Daimler egyéb dízelmotorjait is beleértve műszakonként eléri az évi 120 ezret, amely a második műszak bevezetésével különösebb befektetés nélkül megduplázható.
A közös vállalat a Hyundai számára a legkorszerűbb dízelmotorok gyártási technológiájának megismerését, a DC számára pedig a magas fokon automatizált, költséghatékony dél-koreai üzem kapacitásának kiaknázását, legfőképpen pedig az ázsiai piaci pozícióinak megerősítését eredményezi. Az amerikai piac gyengélkedése és az ottani Chrysler-érdekeltség szerkezeti átalakítása, valamint az első negyedévet veszteséggel záró Freightliner leányvállalattal kapcsolatos gondok, továbbá - főként az irányítása alá vont Mitsubishi Motors Corp. miatt - a Japánban tapasztalt nehézségek miatt a DC számára a kínai, dél-koreai és japán piac meghódításához igen előnyösnek tűnik a Hyundai-bázis igénybevétele. A DC tavaly szeptemberben 431 milliárd vonért (1 dollár = 1303,0 von) előbb 9 százalékos, később 50 milliárdért további 1 százalékos tulajdonhányadot vásárolt a Hyundai Motorban, így a Mitsubishi birtokában lévő részvényekkel együtt jelenleg már a dél-koreai piacvezető cég 12,17 százalékát tudhatja magáénak - írta a Reuters.
(NAPI)
