BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyengülő nyugat-európai keresletre számíthatnak az autógyártók

Egy ágazati kutatóintézet friss jelentése szerint a nyugat-európai autókereskedők három szűk esztendő elé néznek. A kereslet átmeneti visszaesése legkevésbé a vezető gyártók - a Volkswagen, a PSA és a Renault - piaci pozícióit rendíti meg. A brüsszeli bizottság bejelentette: vizsgálatot indít annak megállapítására, hogy a spanyol kormány az uniós normáknak megfelelően adott-e támogatást egyes autóipari cégeknek.

2001. június 10. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az európai autópiac zsugorodását jósolja az Autopolis: az ágazati kutatóintézet napokban közzétett éves jelentése szerint a következő időszakban akár évi 1,7 millióval is csökkenhet a Nyugat-Európában eladott új személygépkocsik száma. Az intézet elemzői szerint a kereslet várható gyengülése legkevésbé a piac vezető szereplőit, a Volkswagen-csoport, a PSA-csoport és a Renault eladásait veti majd vissza, míg a kisebb gyártóknak - mint például a luxuskategóriára specializálódott BMW-nek - kemény küzdelmet kell majd vívniuk piaci részesedésük megtartásáért.
Az Autopolis jelentése szerint az idei eladási volumen Nyugat-Európában 5,5 százalékkal, 13,92 millióra, jövőre pedig újabb 4,1 százalékkal, 13,35 milliós mélypontra süllyed, majd 2003-ban 4,5 százalékkal, 13,95 millióra emelkedik. Az eladások csökkenése miatt az alacsony jövedelmezőségű és jelentős kihasználatlan kapacitással küszködő autógyártók várhatóan elbocsátásokkal lesznek kénytelenek szembenézni. Költségei további mérséklésére fog kényszerülni a Ford, a General Motors és a FIAT.
Anna Birules spanyol tudomány- és technológiaügyi miniszter visszautasította azt a vádat, miszerint a Ford valenciai üzemének korszerűsítéséhez nyújtott 16 millió eurós (13,56 millió dolláros) támogatás ellentétes lenne az EU versenyjogszabályaival. A brüsszeli bizottság ezt megelőzően jelezte, hogy kivizsgálja a Ford-gyár állami támogatásának kérdését. A General Motors ugyanakkor bejelentette, hogy új modellje gyártási előkészületeire a következő négy év során összesen 480 millió eurót ruház be zaragozai gyárába; a GM előzőleg Madridtól ígéretet kapott, hogy a fejlesztési projekt 10 százalékos állami támogatásban fog részesülni. Spanyolország jelenleg az USA, Japán és Németország után a legtöbb autót gyártja a világon.
A BMW a múlt hézen közölte, hogy legkisebb modellje lehetséges gyártási színhelyeinek számát már ötre (Lipcsére, Augsburgra, a mecklenburgi Schwerinre, valamint a franciaországi Arras-ra és a csehországi Kolinra) szűkítette le. A 2004-ben beinduló zöldmezős beruházás végleges helyszínét a bajor cég a megközelíthetőség, a képzett munkaerő, a helyi kereslet, valamint az általános költségszint alapján fogja hamarosan kijelölni.
G. S.

Sebő Gábor
Sebő Gábor

Ez is érdekelhet