BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Erőfölénnyel való visszaéléssel vádolják a francia áramszolgáltatót

A Montedison ipari csoportban a közelmúltban 20 százalékos tulajdonhányadot szerző Electricité de France SA-t az érintett cég vezetése, valamint az olasz kormány egyaránt az EU alapszerződésében lefektetett piaci rendtartás megsértésével vádolja. A francia kormány tárgyalásokkal szeretné elsimítani a kétoldalú kapcsolatokat beárnyékoló vitát.

2001. június 6. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az olasz kormány, valamint az ország legnagyobb, magánkézben lévő energetikai csoportja, a Montedison S.p.A. egyaránt azzal vádolja az Electricité de France-t (EdF), hogy a belföldön élvezett domináns piaci helyzetével visszaélve igyekszik megalapozni külföldi terjeszkedését. Vincenzo Visco kincstárügyi miniszter kijelentette, hogy az EdF-nek az előírt 2 százalékra kell csökkentenie 20 százalékos tulajdonhányadát a Montedisonban, hozzátéve: megengedhetetlen, hogy a francia állam kizárólagos tulajdonában lévő EdF felvásároljon egy külföldi magáncéget A Montedison a brüsszeli bizottság versenyhivatalánál hasonló érvekkel alátámasztott panaszt nyújtott be, miszerint az általuk sérelmesnek vélt ügylet sérti az EU alapszerződésének 81. és 82. cikkelyében meghatározott közös piaci rendtartást.
Az EdF által az elmúlt hetekben végrehajtott Montedison-akvizíciók, illetve az általuk kiváltott viták rámutatnak a határokon átívelő európai integráció egyik fő ellentmondására, miszerint a kormányok hajlanak arra, hogy az állami cégek nyereségét - többnyire adminisztratív eszközökkel - a piaci átlag fölött tartsák. Laurent Fabius francia pénzügyminiszter kijelentette, hogy az adott helyzetben tárgyalásos megoldást kell találni a kétoldalú kapcsolatokban kialakult feszültségek enyhítésére. Francois Roussely, az EdF elnök-vezérigazgatója újólag cáfolta, hogy cége a Montedison ellenséges felvásárlására készülne, és hangsúlyozta, hogy nincs szándékukban tovább növelni a 20 százalékos tulajdonhányadot. A Lionel Jospin kormányfővel szívélyes kapcsolatokat ápoló EdF-vezér a Le Monde értékelése szerint ezúttal kissé elvetette a sulykot, amikor a kormány előzetes értesítése nélkül a Montedison vezető részvényesévé tette cégét; a Róma által emiatt elrendelt befektetői korlátozás nemcsak a kormányközi kapcsolatokat terheli meg, de más befektetők érdekeit is sérti. Az EdF cáfolta a Libération azon értesülését, hogy a közeljövőben nyilvános részvénykibocsátással kívánnák a cég tőkéjét növelni.
G. S.

Sebő Gábor
Sebő Gábor

Ez is érdekelhet