A Ceskoslovenská Obchodní Banka AS (CSOB) azonnali hatállyal elbocsátott két kötvénykereskedőt, akik mintegy 1,5 milliárd korona (40,2 millió dollár) veszteséget okoztak amerikai államkötvényekkel folytatott üzleteikkel - írta a Mladá Fronta Dnes napilap a bank szóvivőjére hivatkozva. Az egyik kereskedő a negyedik negyedévben a bank belső szabályait megszegve a számára megszabott keretnél nagyobb összeget fektetett be, hogy azzal megkísérelje elfedni egy kisebb tranzakció miatt keletkezett veszteségét. A másik elbocsátott alkalmazott - aki ellen szintén büntetőfeljelentést tesz a bank - megpróbált segíteni a veszteség eltüntetésében. A szóvivő szerint nem egyértelmű, hogy szándékos és személyes érdekből elkövetett károkozásról van-e szó.
A belga KBC Bankassurance Holding NV tulajdonában lévő, a lakossági betétek piacának több mint 20 százalékát ellenőrző bank közölte, hogy az ügy nem veszélyezteti a tavalyi nyereséget, amely előreláthatólag megegyezik az előző években elérttel. 1999-ben a CSOB-nak a nemzetközi számviteli szabályok (IAS) szerinti konszolidált nyeresége 2,82 milliárd, egy évvel korábban 3,16 milliárd korona volt - írja a Bloomberg. Néhány nappal korábban a londoni Fitch IBCA Inc. hitelminősítő megerősítette a bank hosszú távú adósságainak BBB+, valamint a rövid távúak F-2 besorolását. A Fitch elemzője most közölte, hogy a botrány miatt nem tartja szükségesnek az osztályzatok felülvizsgálatát. A KBC Magyarországon a K&H tulajdonosaként van jelen.
B. P. A.
