Az Olivetti több mint 2,5 milliárd euróval kívánja növelni tőkéjét részben új részvények, részben részvényre váltható kötvények kibocsátásával. Az igazgatótanács hétfői ülésén jóváhagyott akciót februárban indítják be; a meglévő tulajdonosoknak felkínálandó 357 millió darabos új részvénycsomag értéke 1,286-1,607 milliárd euró között lesz, attól függően, miként határozzák meg véglegesen a most 2,60-3,20 euró közti sávba tervezett kibocsátási árat. (Hétfőn az Olivetti-részvények 2,718 eurón zártak.) Az 500 millió darab, 1:1 arányban részvényre cserélhető kötvénytől 1,3-1,6 milliárd euró közti bevételt várnak - írja a Dow Jones.
Az Olivetti tavaly vásárolta fel a legnagyobb olasz távközlési vállalatot, a Telecom Italiát, és az ügylet nyomán mintegy 16 milliárd euró adósságot halmozott fel; az adósság zöme papíron az Olivetti vagyonkezelő társaságánál, a Tecnost S.p.A.-nál van nyilvántartva, a két vállalat azonban december 31-ével összeolvad. A most jóváhagyott tőkeemelést megelőzően az Olivetti szeptemberben 2,5 milliárd euró összegben részvényre váltható kötvényt bocsátott ki; a két manőverből összesen befolyó pénzt elsősorban az adósságállomány refinanszírozására kívánják felhasználni, a Bloomberg szerint évi 200 millió euróval csökkentve a kamatterheket.
Az olasz csoport két legnagyobb tulajdonosa - a Luxemburgban bejegyzett, 26 százalékban részesedő Bell SA, illetve az őt ellenőrző Hopa S.p.A. - már bejelentette, hogy megveszi a ráeső részt az új papírokból. (A Bell, illetve a Hopa az Olivetti elnökének, Roberto Colaninnónak, illetve hozzá kötődő északolasz vállalkozóknak a vagyonkezelői.) Nagy tulajdonosnak számít még az egymással is összefonódott Mediobanca S.p.A. és az Assicurazioni Generali S.p.A., kettejüknek 5 százalékuk van. Ugyancsak jelentősebb tulajdonossá vált a Lehman Brothers, amely két évtizede együttműködik az Olivettivel és a mostani kibocsátásnak is egyik szervezője. Az USA-ban bejegyzett befektetési bank tegnap bejelentette, hogy 2,5 százalékos pakettet vásárolt az elmúlt időszakban.
Sz. M.
