A görög OTE Telecom 15 évre szóló GSM-mobilkoncessziót szerzett Bulgáriában, miután 135 millió dolláros ajánlatával megnyerte a második ilyen hálózat működtetésére kiírt tendert. A görög távközlési vállalat vasárnap, a tender harmadik napján tette meg a győztes ajánlatot, amikor már csak a olasz Telecom Italia Mobile S.p.A. támogatásával létrejött, holland bejegyzésű TIM International BV maradt vele versenyben. A pénteken kezdődött aukció másik két résztvevője, a Vodafone Bulgaria és a Fintur Holdings BV már szombaton kiszállt (előbbi 90 százalékban a brit Vodafone Group Plc, 10 százalékban a bolgár United Bulgarian Bank tulajdona, utóbbi a finn Sonera Oyj és a török Turkcell Iletisim Hizmetleri AS konzorciuma).
Bulgáriában jelenleg két mobilhálózat működik, a GSM-rendszerű Mobiltel és az analóg Mobikom, ez utóbbi 49 százalékban a brit Cable & Wireless Plc tulajdona. A második GSM-koncessziót eredetileg bolgár állami távközlési vállalat, a Bulgarian Telecommunication Co. (BTC) magánkézbe adására egyszer már kiírt pályázat győztesének adták volna - emlékeztet a Reuters -, ám az OTE Telecom és a holland Royal KPN Telecom NV hiába nyerte meg a tendert, a 600 millió dolláros szerződést végül különféle vitás kérdések miatt nem írták alá az idén júliusban. A bolgár kormány ezután döntött az önálló GSM-tender kiírásáról. A BTC most vegyesvállalatot készül létrehozni a GSM-tender győztesével - jelentették be Szófiában.
Az OTE Telecom ugyancsak ajánlatot tett a macedón Makedonski Telekomunikacii (Maktel) távközlési monopólium 51 százalékos részesedésére, amelyre a Matáv is pályázik. A görög vállalat illetékese a Reuters szerint pénteken úgy nyilatkozott, hogy ők többet kínálnak a magyar riválisnál. A hírügynökség úgy tudja, hogy Szkopjéban holnap hirdetnek eredményt.
Sz. M.
