A cseh kormány októberi döntése értelmében az elkövetkező két évben egy csomagban privatizálják a cseh villamosművek, a CEZ AS állami tulajdonban levő 68 százalékát és az ország hat áramszolgáltatójának többségi részesedését. A különböző egységek egyenként történő értékesítése Milos Zeman kormányfő szerint nem lett volna hatékony megoldás sem a privatizációs bevételek szempontjából, sem pedig a foglalkoztatottságot és a beruházásokat illetően.
Az Euro cseh hetilap korábbi értesülése szerint a francia Électricité de France (EdF) egyedül kíván ajánlatot tenni a CEZ-re, csakúgy mint az amerikai AES Corp., míg a brit National Power Plc és a német E.ON más iparági beruházókkal közös ajánlatot fontolgat. Az E.ON csehországi részlegének igazgatója, Miroslav Pise azonban legutóbb olyan interjút adott a Dow Jonesnak, amelyből inkább a német vevőjelölt kétségei tűnnek ki. Pise szerint az E.ON-t érdekli a dolog, de a kormánynak még számos kérdést tisztáznia kell. Zeman ígéretet tett a bányászszakszervezeteknek arra, hogy a CEZ még legalább öt évig belföldi barnaszenet vásárol - emlékeztetett az igazgató, hozzátéve, hogy ilyen kötelezettség esetén az E.ON rákényszerülne egy adott árammennyiség megtermelésére, amihez mindenképp vevőt kell keresnie. A cseh kormánynak még el kell döntenie, mi lesz a szénfelhasználáshoz kapcsolódó költségekkel, illetve hogy ki rendelkezik az atomerőművekben elhasznált fűtőanyaggal. Ezen túlmenően hosszú távú garanciát kell adnia arra is, hogy a cseh kormány nem vonja meg támogatását az atomenergia-ipartól. (Németországban a kormány a következő években véglegesen bezáratja az atomerőműveket.)
(NAPI)
