A Magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara (Amcham) üzleti reggelijén arra is egyértelmű utalást tett, hogy a közelmúltban meghirdetett, majd leállított kisvállalati kockázati tőkealap programot (Jeremy) még a nyáron ismét meghirdetik, és a 65 milliárd forintos projekt minél hamarabb beindul.
A miniszterelnök a költségvetés előkészítését követő második legfontosabb feladatként a bürokrácia leépítését nevezte meg. A hatósági engedélyek számának lefaragásán és egyszerűsítésén, valamint a munkaügyi adminisztráció csökkentésén kívül arra is utalt, hogy enyhítenek a jelenlegi bírságolási rendszeren is, mert - mint mondta - a kormány célja nem a pénzbehajtás hatékonyságának erősítése.
A válságkezelő kormány egyéves mandátuma alatt ugyan a gazdaság egyensúlyának megteremtését, és a külföldi befektetők bizalmának visszaszerzését tartja legfontosabb céljának, de megveti a fejlődés alapjait is - fejtette ki Bajnai. Ennek keretében az ország négy stratégiai szektorának fejlesztéséről döntenek.
A járműipar és logisztika stratégiájának meghatározásán már túl vannak, a gyógyszeripar és informatika pedig hamarosan a kormány elé kerül. A miniszterelnök ezen túl kiemelten kívánja kezelni a turizmus, az építőipar és az agrárium kérdéseit is, hiszen ezek nagy létszámban képesek alacsonyabb képzettségű munkaerő foglalkoztatására.
Az addig megtett kormányzati intézkedések eredményeként Bajnai jó esélyt lát arra, hogy a külföldi befektetők ismét "felfedezzék" Magyarországot. Utalt arra, hogy az Ernst and Young tanácsadó cég az ötödik legjobb európai befektetési célpontnak minősítette hazánkat legfrissebb tanulmányában - s ezt erősítheti az, ha a Parlament már november közepén elfogadja a 2010-es büdzsét. Erre jó alapot nyújthat az, hogy a jövő évi adótörvényekre már igent mondott az országgyűlés.
