Tízezer dollárnyi tanácsadási szolgáltatást nyert üzleti tervével a KPMG-től a budapesti Mobilpay Kft. a First Tuesday nevű rendezvény keretében. A kezdő internetes vállalkozásokat és a befektetőket összehozni hivatott kezdeményezés pályázatára eredetileg tíz társaság jelentkezett. A Mobilpay Kft. egy már kidolgozott mobiltelefonos fizetési (m-payment) rendszer magyarországi és kelet-európai elterjesztésére alakult - tájékoztatta lapunkat Dálnoki Áron ügyvezető. A társaság tulajdonosai rajta kívül Dálnoki Ádám és Zsidai Zoltán.
A tagok 2000-ben azzal vétették észre magukat a mobiltelefonos fizetési rendszerek piacán, hogy kidolgoztak egy m-payment-bemutató rendszert. Ezt követően a Deutsche Bank többségi tulajdonában lévő, az alapító német magánszemélyek által irányított Paybox.net AG-vel vették fel a kapcsolatot, részt vettek annak nyugat-európai terjeszkedésében. A cég politikájának megfelelően részvényopciójuk is van a társaságban. Dálnoki részvényes és ügyvezető lett az anyacég többségi részesedésével létrejött brit Paybox.co.uk Ltd.-ben, társai pedig tulajdonosok az osztrák Paybox Austria GmbH-ban.
Az anyavállalat cégpolitikája, hogy Nyugat-Európán kívül nem száll be termékének disztribútoraiba. Dálnoki úgy vélte, erre nincs is szükség, mert így tudják függetlenségüket a potenciális vevők szemében is megőrizni, viszont kockázati tőkebefektetésre számítanak. Ennek remélt mértékéről, korábbi, illetve tervezett pénzügyi adataikról nem kívánt beszélni. Jövendő árbevételük függ attól, hogy ők vagy egy másik cég fedezi-e az ügyfélszerzési költségeket.
Az interneten a fizetni kívánó a mobiltelefon-számát adja meg fizetéskor, erre egy telefonhívást kap, s a bejelentkező géphang kérésére a PIN kód beadásával véglegesíthető az ügylet. A legjobb az lenne, ha ezt a lehetőséget a bankok felvennék termékportfóliójukba, a bankkártyákhoz hasonlóan - hangoztatta az ügyvezető.
A rendezvényen a második helyezett az Innosys Kft. Ariadne nevű komplex logisztikai szoftvercsomagjának, a harmadik pedig a Textlab Kft. intelligens szövegfeldolgozójának üzleti terve lett. Ők pénzben kifejezhető szolgáltatásokat nem nyertek - tudtuk meg Reisz Attilától, aki mint „üzleti angyal” - elsősorban információtechnológiai cégek iránt érdeklődő magánbefektető - a tanácsadókból álló zsűriben foglalt helyet.
Az üzleti világban százszámra tűnnek el a kezdő vállalkozások, mert a jó ötlet kivitelezéséhez nincs átgondolt stratégiájuk, szisztematikus terveik - hangoztatta a Prím Online tudósítása szerint a rendezvény házigazdájaként Mark Bownas, a KPMG partnere. Kíváncsiak voltak arra is, hogy a .com-válság után hol tart a magyar startup-szektor.
Reisz szerint nem volt túl sok a tíz jelentkező; ez is mutatja, hogy még jelentős fejlődés előtt áll a szektor. Ennek érdekében támogatja az általános és középiskolákban üzletiterv-készítést oktató magyar nonprofit szervezeteket. Hozzátette: noha látott elgondolkodtató üzleti terveket, konkrét befektetésre nem szánta el magát, mert most tucatnyi meglévő érdekeltségére koncentrál.
A rendezvényen a MAVA-hoz tartozó Hungarian Innovative Technologies Fund, a 3TS Venture Partners, a KFKI és a Fast Ventures vett részt a döntésben 40 százalékos súlyt képviselő kockázati tőkebefektetői zsűriben; a tanácsadói, szintén 40 százalékos szavazataránnyal bíró zsűritagok között volt Reiszen és Bownason kívül a Scala, az Accord Group és az Invescom képviselője. A First Tuesday-rendezvényen „közönségként” megjelenő üzletemberek szavazatai 20 százalékot nyomtak a latban.
M. I.
