BUX 138557.68 0,68 %
OTP 44490 1,16 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Technológiafejlesztésre húszmilliárdot kaptak a cégek

2008. január 27. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tavaly megváltozott a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) támogatási rendszere: a vállalati innovációs járulékból befolyt és a költségvetéstől érkező forrásai - mintegy 42 milliárd forint - jelentős részét a Jedlik Ányos programban használta fel. Az idén újabb változások lesznek: egyebek mellett megszűnik a hivatal pályázatkezelő irodája, feladatait a Mag Zrt. veszi át - jelentette be a közelmúltban Pártos Ferenc, az NKTH elnöke. Januártól a korábbi gyakorlattól eltérően már nem a gazdasági miniszter szignálja a támogatási döntéseket, hanem az NKTH elnöke - ettől a hivatal függetlenedését reméli Pártos, aki növelné a pályázatok átláthatóságát, emellett a tervek között szerepel egy monitoringbizottság felállítása is. A jövőben ugyanis nemcsak pénzügyi auditot kérne a pénzek felhasználásáról a hivatal, hanem azt is vizsgálnák, hogy a támogatási cél megvalósult-e. Szeretnék azt is elérni, hogy ha visszaélést fedeznek fel, akkor leállíthassák a támogatások folyósítását.
Megváltozik a pályázati rendszer is: a Jedlik Ányos program helyett minden évben ugyanakkor - februárban és szeptemberben - meghirdetett, általánosabb célokat, területeket támogató nemzeti technológiai pályázatok lesznek, valamint évente a piaci igényekre reagáló speciális területekre - például elektronikai és infokommunikációs technológiafejlesztés az egészségügyben - kiírt felhívásokat tesznek majd közzé. Emellett meghirdetnek átfogóbb, milliárdos nagyságrendű felhívásokat is, elsősorban nemzetközi jelentőségű tudásközpontok kialakítását támogatva. Erre azonban csak alaposan kidolgozott piaci stratégiákkal, exportképes termékek fejlesztésére kidolgozott projektcsoportokkal lesz érdemes pályázni, mivel nem akarunk öncélú pénzosztást, sokkal inkább az ország technológiai fejlődéséhez szeretnénk hozzájárulni - mondta Pártos. Azt is szeretné elérni, hogy a jövőben az innovációs alap valóban pénzalapként működjön, és szűnjön meg a jelenlegi gyakorlat, amely szerint az alap adott évben fel nem használt forrásait befagyasztja a költségvetés. Az előző években különböző okok miatt mintegy 30 milliárd forint ragadt a büdzsében, és egyelőre csak annyit sikerült elérni, hogy az idén ebből mintegy tízmilliárdot föloldanak. Így 2008-ban az NKTH 56 milliárd forintot fordíthat fejlesztésekre: 22-23 milliárdot várnak az innovációs járulékból, hasonló összeget pedig a költségvetési hozzájárulásból.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet