BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új stratégia kell az ipari parkoknak

2011. február 24. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az ipari parkok fejlődéséhez hálózatosodásra, a klaszterekre és a cégek, illetve a k+f intézmények közötti szoros együttműködésre van szükség - mondja Tóth János, az Ipari, Tudományos, Innovációs és Technológiai Parkok Egyesületének (IPE) elnöke. Az elnök ehhez fontosnak tartja, hogy a parkok számára a fejlesztési törekvések, feltételek mind uniós, mind országos és regionális szinten áttekinthetők és biztosítottak legyenek. Az unió "2020 stratégiája" a jelenlegi tervezet formájában lehetőséget ad az ipari, tudományos, technológiai és innovációs parkok fejlesztésére. El kell érni, hogy a dokumentum véglegesítésében megmaradjon ez az irány, mint ahogy azt is, hogy az abban foglaltak a tagállami végrehajtásban is érvényre jussanak - hangsúlyozza.

Természetesen szerinte ahhoz, hogy újabb területeket vonjanak be és technológiákat fejlesszenek, az uniós és a hazai (ezen belül a banki) finanszírozási eszközöket könnyebben hozzáférhetővé kell tenni a parkok, valamint az oda betelepült vállalkozások számára. S mivel a saját forrásból történő fejlesztés finanszírozási lehetőségei egyre korlátozottabbak, reálisan alacsonyan tartott önrész-előírással kell lendületet adni a források tényleges felhasználásának. Az IPE elnöke úgy látja: a teljes pályázati rendszerben érvényre kell juttatni azt az elvet, hogy - azonos színvonalú pályázatok esetében - az ipari park címmel rendelkező pályázó, illetve címmel rendelkező ipari parkba betelepült vállalkozás előnyt élvez. Ezen elvnek az alkalmazását egyébként az IPE a közbeszerzési szabályok módosításaiba is bevezetésre javasolja, mint ahogy a banki kihelyezési gyakorlat folyamatos monitorozását is, annak érdekében, hogy a pályázati önrész-, illetve projektfinanszírozás az eddiginél zökkenőmentesebb, kiszámíthatóbb és ügyfélbarátabb legyen. A regionális operatív programok keretei között eddig 27 milliárd forint forrásról döntöttek, és a tervek szerint 2013-ig a forrásbiztosítás folyamatos. Emellett az ÚSZT is számol az ipari parkokkal. A vállalkozásélénkítés, a vállalkozói aktivitás növelése céljából az ÚSZT-ben célul van kitűzve, hogy segíteni kell azoknak az infrastruktúrát biztosító intézményeknek, ipari parkoknak a szolgáltatásfejlesztéseit, amelyek nagyban támogathatják a kezdő vállalkozókat első lépéseikben, illetve segítséget jelenthetnek a vállalkozások bővülő, növekvő szakaszában is. A Zöld KKV alprogramon belül pedig azt, hogy az ipari parkok - kiemelten a kkv-k - energiahatékony támogatásokhoz jussanak - mutat rá az elnök.

Szilágyi Eta
Szilágyi Eta

Ez is érdekelhet