BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Energiatermelő konferenciaközpont

2008. február 21. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Úttörő technikai megoldásokkal újítják fel a kelet-közép-európai Regionális Környezetvédelmi Központ (REC) szentendrei konferenciaközpontját. A kétmillió eurós projekttel a zéró szén-dioxid-kibocsátást, azaz a fosszilis energia felhasználásának nullára csökkentését célozzák meg.
A rekonstrukció során - a régi épület tartó­szerkezeteit megőrizve - új héjazat és megerősített hőszigetelés szolgálja majd az energiahatékonyságot. Az épület hűtését és fűtését tizenkét szondán keresztül geotermikus energia biztosítja. Az elektromos energiát részben fix napelemek szolgáltatják. Aktív időszakokban az épület a külső elektromos hálózatból is felvesz energiát, de ezen időszakokon kívül a napelemekkel megtermelt többletenergia visszakerül a hálózatba, tehát ilyenkor mini erőműként működik az épület. A belső világítást, a nyílászárórendszereket is az energiatakarékosság jegyében alakítják át. A korábbi vakító ablakfelületek helyett új, ügynevezett világító polcok készülnek, amelyek a külső fényt nem az ablakokon keresztül, hanem a plafonra vetítve juttatják be az épületbe.
Az épület koncepcióját Olaszországban tervezte az Architetture Sostenibili csapata, a kiviteli terveket a hazai Kima Stúdió készítette. Az alapkőletételre még 2005-ben, a REC alapításának 15. évfordulóján került sor. Az elmúlt két évben a tervezés, az engedélyeztetés, valamint a források összegyűjtése történt meg. A befejezést májusra tervezik.
A beruházás fő támogatója Olaszország környezetvédelmi minisztériuma, további támogatás várnak a Norvég Alaptól. A technológiai beszállítók is komoly kedvezményeket biztosítottak az épület megvalósításához.

Szepesi Anita
Szepesi Anita

Ez is érdekelhet