Plázadömpingre készül jövőre a piac, az előkészületben lévő és a már elkezdett beruházások a 2009-es évet teszik igazán izgalmassá a retail szegmensben.
Az elmúlt évek visszafogottabb bővülése után az újra lendületbe jövő fejlesztői aktivitásnak köszönhetően tavaly átlépte a kétmillió négyzetméteres határt a bevásárlóközpontok összesített területe. A karácsonyi csúcs előtt adták át a régió legnagyobb bevásárlóközpontját, az egymagában 200 ezer négyzetméteres Arena Plazát, piacra lépett a csaknem 70 ezer négyzetméteres ferihegyi Market Center, és az Arenával egy időben nyitott - rekordgyanús határidőcsúszás után - a Vörösmarty téri ING-palota, amelyben 13 ezer négyzetméterből 6000 négyzetméter a kereskedelmi terület.
A dömpinget felvezető tavalyi év után idén viszonylag csendesebb időszakra számíthatunk, az új nyitások hangsúlya a fővároson kívülre helyeződött. Tavasszal adják át az egri Agria Parkot, az M1 Outletet, és beindul a kisebb, Stop.Shop., illetve Family Center jellegű kereskedelmi parkok terjeszkedése - bár ezek nyitása már átcsúszhat az igazán izgalmasnak ígérkező 2009-es esztendőre. A koncepció térhódítása nyomán Gödöllőn, Érden, Miskolcon, Salgótarjánban, Pécsett, Szegeden várható a megjelenésük, és Egerben is nyílik retail park, a több nagy fejlesztés beérésével kecsegtető periódus bevezetéseként - elemzi a piac várható alakulását Magyar Balázs, a DTZ retail-szakértője. Ezzel együtt lépésváltásra is számíthatunk, ugyanis a kínálatbővülés hatására bérlői piac jön létre - teszi hozzá.
2009-től várható a budai Skála helyén épülő 30-35 ezer négyzetméteres kereskedelmi központ piacra lépése, az egyszerű plázafejlesztésen jóval túlmutató ING-beruházás új városközpontot teremt az egyre felkapottabb Újbudán. A belvárosi üzleti életnek a Vörösmarty téri Orco-fejlesztés, a tőzsdepalotába tervezett kilencezer négyzetméteres bevásárlógaléria építése adhat új lendületet, és a Blaha Lujza téri Ablon-beruházás háromezer négyzetméteres üzleti része is segít abban, hogy a vevők a városban maradjanak. 2009-ben számíthatunk a Párizsi Nagyáruház néven újjászülető Divatcsarnok nyitására. Az Andrássy úti Orco-projekt megvalósulásáig technikai és koncepcionális akadályokat kell leküzdeniük a fejlesztőnek, a prémium kategóriás márkák számára ugyanis nem túl kedvező az épület belső kialakításából adódó függőleges kommunikáció - véli a szakértő. Ha időben elindul a kivitelezés, akkor jövőre nyit a Neo City, a kőbánya-kispesti Eurocenter szomszédságában. A 16-18 ezer négyzetméteres új központ a tervek szerint a sportcikkekre fokuszál.
"Pipeline"-beruházásként tartják számon a Luxus Áruház átalakítását, a hírek szerint egy spanyol konszern kibérelte az épületet, az átalakítás még várat magára. Régóta hózódik a Mázsa téri Origo City, és a Bosnyák téri Mundót is hátráltathatja a metróberuházás csúszása - sorolja Magyar Balázs azokat a beruházásokat, amelyeknél a piacra lépés időpontja bizonytalan, inkább 2010-re vagy még későbbre datálható.
Állandó téma a nagy bevásárlóközpontok bővülése: az Árkádé két-három éven belül várható, a WestEnd is napirenden van, a Mammut terjeszkedése a helyszűke miatt Magyar Balázs szerint még kérdéses. Egyelőre csak szolidan igazolja a várakozásokat a Fashion Street-koncepció, bár a belvárosi üzleti élet teljes kihalásának folyamatát megállításra késztetheti - fogalmaz óvatosan a DTZ elemzője.
