BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A legnagyobbak indulnak a pályázaton

2006. szeptember 10. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ingatlanos berkekben felfokozott várakozás övezi a leendő kormányzati negyed kialakítását. Hetek óta folynak a találgatások arról, hol épülhet fel a központ, milyen állami vagy magántulajdonban lévő telkek jöhetnek szóba egy ekkora irodakomplexum megvalósításakor. Az izgalom persze érthető, hiszen a minisztériumok és háttérintézményeik elhelyezéséhez akkora területre van szükség, amekkora a jelenlegi modern fővárosi bériroda-állomány közel egytizede, vagyis aki elnyeri a megbízást, az egy csapásra a budapesti piac meghatározó szereplőjévé válik. Mindezt alátámasztják a lapunk által megkérdezett ingatlanfejlesztőktől kapott válaszok is, a megfelelő területtel rendelkező társaságok ugyanis vagy biztosra ígérik részvételüket a kormányzati negyed megvalósítása témájában hamarosan megjelenő tenderen vagy komolyan fontolóra vették az indulást.
Biztosan ott lesz a TriGránit Rt., mivel két olyan ingatlana is van, amellyel eséllyel pályázhat az állami szervek elhelyezésére – mondta lapunknak Nyúl Sándor, a társaság operatív vezérigazgatója. Az egyik a Westend bevásárlóközpont mellett, a Ferdinánd híd túloldalán található üres terület, a másik a Soroksári út elején, a Petőfi és a Lágymányosi híd között elterülő Millenniumi Városközpont. Ez utóbbiban ugyan már sok minden felépült (Nemzeti Színház, Művészetek Palotája, lakások, irodák), ám Nyúl Sándor szerint bőven lenne még hely a kormányzati negyednek is. A két ingatlan közül egyébként a TriGránit a Westend mellettit preferálja, ez ugyanis a bevásárlóközpont miatt minden szolgáltatással (például éttermek, üzletek, bankfiókok) rendelkezik. A társaság területei mellett szól, hogy mind autóval, mind tömegközlekedéssel jól elérhetőek s nincsenek túl messze a Kossuth tértől sem. Maga a TriGránit sem ismeretlen az állami megbízások terén, s túl van már több nagyszabású és gyors építkezésen, ami szintén jól mutathat pályázatában.
Alig várják a tender kiírását a Futurealnál is. Mint azt Futó Péter, az ingatlanfejlesztő csoport tulajdonos-elnöke lapunknak elmondta: a Futureal a VIII. kerületben, a Corvin mozi mögött kiépülő Corvin sétánnyal pályázik majd a kormányzati negyed kiépítésére. A társaság a közel 140 milliárd forintra becsült beruházás keretében amúgy is tervezi 150–250 ezer négyzetméter irodaterület kialakítását, így nem okozna gondot az állami szervek elhelyezése sem. Emellett mintegy 3 ezer lakást is építenek, melyek alkalmasak lehetnek – akár bérlakásként – a hivatalnokok elhelyezésére. A könnyű megközelíthetőségen és a kiváló tömegközlekedési adottságokon kívül a Corvin sétány mellett szól az is, hogy a területtel külön osztály foglalkozik a VIII. kerületi önkormányzatnál, így az engedélyeztetési eljárások is gyorsan, zökkenőmentesen intézhetőek.
Az Öböl XI. Kft.-nél egyelőre vizsgálják a kormányzati negyed kiépítésének lehetőségét, döntés még nem született a kérdésben – mondta lapunknak Szalay Zoltán, a cég ügyvezető igazgatója. A Leisztinger Tamás nevével fémjelzett Arago-csoport és az újbudai önkormányzat tulajdonában lévő társaság a főváros XI. kerületében, a Kopaszi gát környékén dolgozik egy több mint 70 hektáros terület hasznosításán. (A hamarosan befejeződő első ütemben a terület sétányait, parkjait adják át és elkészül az újjáépített partszakasz is.) Az ingatlanon ugyan bőven lenne hely a minisztériumoknak és a Duna-part is sokat nyomhat a latba, ám a terület ellen szól, hogy vetélytársainál messzebb van a Kossuth tértől és tömegközlekedéssel sem olyan könnyű megközelíteni.
Hasonló ellenérvek kerülhetnek elő egy másik esélyesnek tartott területtel, Csepel-sziget északi csücskével szemben, ahol a spanyol Fadesa-csoport több 10 milliárd forintból lakó- és irodaházakat, valamint kulturális és sportlétesítményeket építene. Az ingatlan ellen szól az is, hogy hiányzik még az a megállapodás a kerületi és a fővárosi önkormányzattal, amely azt szabályozza, hogy mi épülhet a területen. A kormányzati negyeddel kapcsolatban szerettük volna megkérdezni a Fadesát is, ám megkeresésünkre nem kaptunk választ a spanyolországi központtól.

Horniák Balázs
Horniák Balázs

Ez is érdekelhet