A megugró kereslet és az egyre szűkülő kínálat az elmúlt egy évben a bérleti díjak komoly emelkedéséhez vezetett a világ vezető irodapiacain – derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb felméréséből. Mind a tíz globális üzleti központban 10 százalék alatti jelenleg a kihasználatlanság ráta, ami mérföldkő a kereskedelmi ingatlanpiac világszerte megfigyelhető fellendülése során. Hongkongban például az üres területek aránya 4,1 százalékra esett a 2005 közepén mért 6,2 százalékról, s emiatt a havi négyzetméterenkénti díjak 37 százalékkal, 69 dollárra ugrottak az elmúlt 12 hónapban. Tokió minimális, 0,6 százalékos kihasználatlansági rátája (egy évvel korábban még 2,2 százalék volt) a bérleti díjak 12 százalékos emelkedését eredményezte, így most egy négyzetméterért 132,91 dollárt kérnek havonta. A legfontosabb európai üzleti központokban szintén két számjegyű díjnövekedés tapasztalható. Londonban egy év alatt 17 százalékkal, 146,42 dollárra nőttek a díjak, Madridban szintén hasonló mértékben, 38,73 dollárra drágultak az irodák. Ebben a két városban 2006 közepén az irodák 5,7, illetve 8,2 százaléka állt üresen.
Észak-Amerikában a torontói bérleti díjak 9 százalékkal, 22,05 dollárra emelkedtek, az üresedési ráta pedig 8,4 százalékról 5,2 százalékra csökkent. New Yorkban 7 százalékos díjemelkedést regisztráltak a CBRE szakemberei, így ott most egy négyzetméter 42,43 dollárba kerül, a kihasználatlanság pedig 1,8 százalékpontos csökkenéssel, 6,3 százalékra esett. Az üres területek aránya Los Angelesben is komoly, 4,6 százalékpontos csökkenést mutat, jelenleg 9,1 százalékon áll. Ebben a városban két évtized után először egy számjegyű a kihasználatlanság. Sydney 9,4 százalékon álló üresedése is 2003 óta először egy számjegyű.
