BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Áremelkedést hozhatnak a megszorítások

2006. augusztus 27. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A közterhek emelkedése, valamint az adótörvények változása együttesen a fejlesztői szektor további tisztulásához és a lakásárak növekedéséhez vezethet – vélik az Elephant Holding Rt. szakemberei. Komoly hatása lehet az építtetőknek juttatott adókedvezmények várható megvonásának és a munkabéreket terhelő járulékok növekedésének, ezek ugyanis jelentősen drágíthatják az építkezéseket. (A KSH adatai szerint az építőipari tevékenység költségalapon számított árai 5-6 százalékkal emelkedtek a tavalyi év azonos időszakához képest.) Tovább rontja a helyzetet a következetes törvényi szabályozás hiánya is: tavaly például teljesen váratlanul jelent meg a garázsok, tárolók regisztrációja után fizetendő 5 ezer forintos illeték, melynek káros hatását a teljes ingatlanpiacra vetítve Zelei Zoltán, az Elephant Holding értékesítési vezetője 100 milliós nagyságrendűre becsüli. A hektikus szabályozás kivárást és fokozottan kiszámíthatatlan piaci környezetet eredményez a forintárfolyam gyengülése által már amúgy is elbizonytalanított piacon.
Mindezek következményeként tovább erősödik az a piaci folyamat, mely szerint csak az igazán tőkeerős vállalkozások maradnak talpon. A pénzügyi befektetők kivonulása és a román, bolgár, horvát fejlesztői boom miatt elképzelhető, hogy a magyarországi ingatlanfejlesztői szektor néhány éven belül jóval kevesebb cég részvételével működik majd. A fejlesztők közötti verseny azonban nem vezet árversenyhez, hiszen régiós összehasonlításban a lakásárak elmaradnak az átlagostól, így az ingatlanok értékének további emelkedésére lehet számítani. Zelei szerint elsősorban a főváros központi és kertvárosi részeiben lévő ingatlanok bizonyulnak majd jó befektetésnek, akár már ötéves időtávlatban is.

Horniák Balázs
Horniák Balázs

Ez is érdekelhet