BUX 138602.48 0,71 %
OTP 44500 1,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Töretlen a fürdőépítési kedv

Úgy tűnik, egyelőre nem csökken a beruházók fürdőépítési kedve: míg Gárdonyban most végeznek a gyógyfürdő rekonstrukciós és bővítési munkálataival, addig például Egerszalókon nemrég indult el az a tízmilliárdos fejlesztés, melynek eredményeként szálloda és termálfürdő épül.

2004. augusztus 8. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az egerszalóki gyógyvíz, illetve a kialakult sódomb hasznosítása régóta foglalkoztatta az érintett településeket. A megyében és a régióban készült általános területfejlesztési programok szinte mindegyike foglalkozott a gyógyforrással, illetve turisztikai-gyógyászati célú felhasználásával. Két évvel ezelőtt aztán a terület tulajdonosai, az egri és az egerszalóki önkormányzat, valamint az Eger Körzete Kistérségi Társulás az érintett 17,5 hektáros területre egységes fejlesztési koncepciót készített, majd nyilvános pályázatot írt ki a gyógyvízre épülő fejlesztések megvalósítására. A nyertes végül a Szalók Holding Kft. lett, amely – miután az idén februárban megkapta a jogerős építési engedélyt – nemrég hozzákezdett a kivitelezési munkálatokhoz. A beruházás generálkivitelezője a Strabag Rt. lett – mondta lapunknak Gazsó István, a Szalók Holding ügyvezetője.
A két-két és fél év alatt megvalósuló, 12,1 milliárd forint értékű ingatlanfejlesztés során egyebek mellett felépítenek egy 200 szobás, négycsillagos szállodát minimum 100 fős konferencia-központtal, kiszolgáló létesítményekkel, üzletekkel, vendéglátó egységekkel. A szálloda üzemeltetésére már folynak az előzetes tárgyalások nemzetközi láncokkal, a végleges döntés 2004 szeptemberére várható. Az üdülőkomplexum másik jelentős eleme a gyógyfürdő lesz, több hozzá kapcsolódó gyógyászati szolgáltatással. Emellett fontos szerepet kapnak a fitnesz- és wellness-szolgáltatások is, melyeket külön épületekben biztosítanak. A gyógyfürdő közvetlen szomszédságában lesz a strandfürdő, amelynek a területén helyet kapnak további gyógymedencék is. A fejlesztési terület nyugati bejáratánál üdülőfalut alakít ki a beruházó. A szálloda üzemeltetéséről folytatott tárgyalásoknak részét képezi a 300, egyenként 28–62 négyzetméter alapterületű apartman hasznosítása is, mivel a fejlesztési koncepció értelmében az apartmanokat úgy értékesítik, hogy a leendő tulajdonosok azokat fix hozam ellenében üzemeltetésre visszaadják a beruházónak.
A Széchenyi terv turizmusfejlesztési pályázatán elnyert 560 millió forint forrás segítségével tavaly tavasszal indultak el a Gárdony agárdi részén lévő gyógyfürdő rekonstrukciós és bővítési munkálatai. A beruházás megvalósulásához az állami támogatás elengedhetetlen volt, hiszen az Agárd, Dinnyés és Gárdony szövetkezéséből létrejött, mindössze nyolcezres város enélkül nem tudta volna előteremteni a fejlesztés költségeit – mondta lapunknak Horváth György, az Agárdi Városgazdálkodási Rt. vezérigazgatója. A beruházásra pedig szerinte több okból is égetően szükség volt. Egyrészt azért, mert az egykor oly kedvelt Velencei-tó környékén évről évre csökkent a látogatók száma, a nyugati turisták – akik közül többen a tó környéki települések valamelyikén ingatlant is vásároltak – sorra elmaradtak. Ugyanakkor az is kiderült: a leszűkült, hazai turistákra épülő, igencsak rövid szezon bevételei a korábban létesített strandok, turisztikai létesítmények fenntartásához már nem biztosítanak elegendő pénzügyi hátteret. Ezért döntött úgy a város vezetése, hogy előremenekül és egy egész évben igénybe vehető, színvonalas gyógyturisztikai szolgáltató központot hoz létre.
A beruházás helyszínén, a már meglévő strandterületen korábban csupán egy szabadtéri medence üzemelt, az épületben pedig az egyetlen fedett medencén kívül csak kiszolgáló helyiségek voltak (például öltözők). Ezt a fürdőt bővítette és korszerűsítette a város, aminek eredményeként egy 6800 négyzetméteres új épület készült el. Az egyszerre 2500 fő befogadására alkalmas új fürdőkomplexum – melynek kivitelezését a zalaegerszegi ZÁÉV Rt. végezte – a tervek szerint szeptember elsején nyitja meg kapuit.
A létesítménytől a városban sokat várnak: bíznak abban, hogy a megújult termálfürdő s a hozzá kapcsolódó, a közeljövőben kiépülő újabb szolgáltatások a helyi turizmust és az ingatlanpiacot is fellendíti. Erre meg is lehet az esély, hiszen a gárdonyiak fejlesztése alapköve lehet a kormány tavaly év végén elfogadott, a Velencei-tó–Vértes kiemelt üdülőkörzet területfejlesztési koncepciójának, amelyben 2012-ig meghatározza a terület hulladékgazdálkodási, szennyvíz-elvezetési, turisztikai és közlekedésfejlesztését. A gárdonyiak tervei szerint egyébként a jelenlegi fürdőfejlesztés után szükség lesz a következő években egy nagyobb befogadóképességű sportuszoda, egy élményfürdő, valamint legalább egy 200 ágyas, négycsillagos gyógyszálloda megépítésére is. A tervezett beruházások öt év alatt mintegy 10-15 milliárd forintot igényelnének, amelyet központi forrásokból, illetve céltámogatásból, valamint magántőke bevonásával terveznek előteremteni.

Szilágyi Eta
Szilágyi Eta

Ez is érdekelhet