A Józsefváros néhány része a leromlott állagú, rossz minőségű, félkomfortos, komfort nélküli, illetve szükséglakások nagy száma miatt a kilencvenes évek közepére szinte lakhatatlanná vált. Az épületállomány pusztulását megakadályozandó indította el a kerületi helyhatóság 1997-ben rehabilitációs programját, amely a fővárosi önkormányzat és az OTP Rt. részvételével, a Józsefvárosi Rehabilitációs és Városfejlesztési (RÉV 8) Rt. irányításával - köz- és magánpénzek bevonásával - azóta is sikeresen folyik. Az eddig eltelt idő alatt közterületek, lerobbant épülettömbök újultak meg, korszerű, új lakások épültek, ily módon az ott élők életkörülményei is javultak.
A rekonstrukciós program első ütemében a belső-józsefvárosi Krúdy Gyula és Mária utcában rehabilitáltak rossz állagú épülettömböket, a pénzügyi finanszírozást a kerületi és a fővárosi önkormányzat közösen vállalta. A munkálatok közel száz régi lakást érintettek: ezek teljesen felújítva, komfortossá alakítva a Józsefváros bérlakásállományát gyarapították. Ezt követte 2000-ben a Baross utca több lakóépületének a tömbrehabilitációja és a bennük lévő otthonok mai igényeknek megfelelő korszerűsítése.
Ezek a munkálatok - melyeknek költségeit helyi önkormányzati forrásból, illetve az üres lakások, helyiségek és tetőterek értékesítéséből, valamint a bérlők rehabilitációs hozzájárulásából finanszírozták - szintén sikerrel fejeződtek be, a házak társasházzá alakultak. Ugyancsak a Belső-Józsefváros fő akcióterületei közé tartoznak a Krúdy Gyula utca és a Lőrinc pap tér közterületei: itt gázvezetékcserére, az egyéb közművek korszerűsítésére, új burkolat kialakítására került sor.
Három évvel ezelőtt indult a Középső-Józsefváros rehabilitációja is, ahol a helyhatóság egy-egy épülettömb felújítása helyett - a közterületek felújítása mellett - a lakásállomány minőségének városrész méretű javítására helyezte a hangsúlyt. Ennek jegyében készült el az a komplex fejlesztési terv, amely a Corvin mozitól a Szigony utcáig terjedő közel 20 hektáros városrészt érinti, s amelynek megvalósítása az utóbbi időszak legnagyobb, mintegy 70 milliárd forint értékű fővárosi fejlesztése lesz. A tíz évre tervezett program tartalmazza a közterületek felújítását, újak kialakítását, a zöldterületek növelését, az infrastrukturális hálózat teljes rekonstrukcióját éppúgy, mint a megőrzendő épületállomány felújítását, valamint a szabad, illetve a bontások révén szabaddá váló területeken új, környezetbe igazodó beruházások megvalósulását. Ennek során a tervek szerint több mint ezer régi, rossz állapotú lakást bontanak le, miközben 2500 korszerű, új otthon, valamint 70-80 ezer négyzetméter kereskedelmi, idegenforgalmi, szórakoztató és irodaterület épül az említett idő alatt.
A kiemelt fejlesztési terület első ütemben beépíthető, 65 ezer négyzetméteres - több mint 12 milliárd forint beruházási tőkét igénylő - részére az önkormányzat három éve már próbálkozott külső befektetőt keresni, sikertelenül. Az elmúlt év októberében ezért új, kétfordulós, nyílt nemzetközi pályázatot írtak ki. A pályázat - Alföldi György, a rehabilitációért felelős Rév 8 Rt. vezérigazgatója szerint - eredményes volt: az év elején lezajlott előminősítés első fordulójára kilenc beruházó cég (köztük külföldi is), illetve konzorcium jelentkezett, a második fordulóban pedig öt vett részt, közülük a józsefvárosi képviselő-testület döntése alapján a Középületépítő Rt., a Baucont Rt., a Hérosz Rt., valamint a Kipszer Rt. alkotta konzorcium lett a nyertes. A győztes csapat pályázata mellett a területért megajánlott összegen túl a befektetői koncepció hosszú távú piacképessége s nem utolsósorban az eredeti önkormányzati elképzelésekhez való igazodása szólt.
Az önkormányzat és a cégek közötti, tízéves együttműködésről szóló keretszerződés megkötésére előreláthatólag szeptemberben kerül sor, addig a konzorcium is elkészíti konkrét üzleti tervét. A beruházás előkészítése ezután elkezdődhet, a fejlesztések azonban csak 2005-ben indulnak. Az első ütem a Kisfaludy utca-Práter utca-Futó utca-Üllői út közötti területet érinti: az itteni ingatlanokról szintén ősszel kezdődnek a tárgyalások a helyhatóság és a vevők között.
