Tavaly év végén a fővárosi önkormányzat megbízásából a Studio Metropolitana (SM) Kht. elemzést készített a fővárosi irodapiacról. Kiderült, hogy az irodák 22 százaléka üresen áll, ez a többi kelet-közép-európai országgal összehasonlítva a legrosszabb mutató. Az SM szerint a fővárosban bár jelentős a túlkínálat, a nagy területű, jó infrastruktúrájú irodák jelenleg is keresettek. Az irodaházak bérleti díja négyzetméterenként átlagosan 22,5 euró havonta, a külső területeken és a belvárosi kerületekben álló épületek díjai mára kiegyenlítődtek. A jövőben évente 60-100 ezer négyzetméter új irodára lesz igény. Míg 2000-ben csaknem 350 ezer négyzetmétert adtak bérbe, addig tavaly már csupán 250 ezer négyzetméter talált gazdára.
Az SM szerint a centrum folyamatosan veszít értékéből, az üresedési ráta a belváros üzleti negyedeiben a legmagasabb. Ezt a tényt támasztja alá az is, hogy míg az V. kerületben az irodaterületek több mint 20 százaléka áll üresen, addig a Váci úton például a kiadatlan irodák száma az öt százalékot sem éri el. Más európai városokkal szemben Budapesten nem alakult ki klasszikus értelemben vett üzleti negyed, inkább a fő közlekedési útvonalak mentén találhatóak nagyobb „irodagócpontok”. Az SM szakembereinek véleménye az, hogy a kereslet és a kínálat egy-két éven belül kiegyenlítődhet. A főváros a kelet-közép-európai régió központja lehet, s a közeljövőben várhatóan a belvárosban egy kormányzati, adminisztrációs és banki szektor alakulhat ki.
Bakonyi Attila
