Lapunk értesülése szerint elkezdődhet a szigetvári vár átfogó rekonstrukciója, miután az értékes, ám az elmúlt évek során meglehetősen lepusztult műemlékegyüttes felújításához az üzemeltető Király & Partners Ingatlanforgalmazó Kft. 180 millió forint központi támogatást kapott. Az összesen mintegy 300 millió forint értékű munka első ütemében az Andrássy-kastélyt és a dzsámit teszik rendbe. A Király & Partners Kft. azt követően kezdhet hozzá a munkákhoz, hogy a közelmúltban a tulajdonosi jogokat gyakorló Kincstári Vagyoni Igazgatóságtól (KVI) megkapta az üzemeltetési jogot, amelyre a helyi önkormányzat is pályázott (NAPI Gazdaság, 2001. október 9., 1-5. oldal). A döntésben közrejátszott, hogy a KVI nem volt megelégedve a helyhatóságnak az elmúlt évek során végzett állagmegóvási és helyreállítási tevékenységével. Ugyanakkor az 1997-ben létrehozott cég olyan többéves, összesen egymilliárd forint értékű várfelújítási programot dolgozott ki és vállalt fel, amelyet döntően vállalkozói tőkéből kívánnak megvalósítani. Ennek révén hét év alatt önfenntartó lehet a műemlékegyüttes.
Az új üzemeltető már elkezdte - saját erőből - a vár északkeleti bástyájának a felújítását, s rövidesen a várfal rendbetétele is indulhat. A kastély alatti pincékben még az idén kialakítanak egy vendéglőt, amelynek része lesz egy bormúzeum is. A felújítási programot az említett kastély és dzsámi fűtési rendszerének kiépítésével folytatják, hogy a téli hónapokban is látogatható legyen a várnak ez a része, valamint felújítják a kazamatákban található, de immár hosszú évek óta használhatatlan állapotban lévő ifjúsági szállót is.
K. Zs.
