BUX 139080.21 1,06 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megállíthatatlan a szoftvercégek konszolidációja

Nem a kapzsiság, hanem gazdaságossági megfontolások ösztönzik a nagy szoftverfejlesztők cégfelvásárlásait. Elemzők szerint minden abba az irányba mutat, hogy a szoftveripar a mainál kevesebb, ám nagyobb játékosok terepe lesz.

2004. augusztus 3. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szakmabeliektől kezdve részvényeseken át a tengerentúli és az európai versenyhatóságokig sokan nézik rossz szemmel az Oracle ellenséges felvásárlási kísérletét a PeopleSofttal szemben, pedig emögött pusztán gazdasági racionalitás van, semmi más - állítják a Financial Times által megkérdezett elemzők. Nincs másról szó, mint a világ szoftveriparának gyors konszolidálódásáról. Csak 2004 első három hónapjában 342 vállalatközi megállapodás született (5,2 milliárd dollár értékben) az ágazatban - jelentette a Bloomberg -, ami nagy ugrás ahhoz képest, hogy a 2000. év során összesen 163 jött létre. A folyamatot három körülmény mozgatja: az informatikai megoldásokra fordított vállalati kiadások növekedési üteme csökken, ezért a cégek igyekeznek megállapodni bevált informatikai szállítóik mellett, és ahelyett hogy teljesen új termékeket vásárolnak, inkább befektetéseik értékének megőrzésére törekednek, meglévő rendszereiket fejlesztgetik tovább. Mindezek következtében a szoftvercégeknek kulcsfontosságúvá vált, hogy megőrizzék, megszerezzék a telepített rendszerek feletti ellenőrzést.
Manapság nem a gyors innováció a szoftverértékesítés kulcsa, hanem a bővíthető programrendszerek kialakítása, mert ezzel lehet megfelelően széles ügyfélbázist szerezni. A Bain & Company piackutató értékelése szerint kétféle szoftvervállalkozás csinálhat profitot: egy adott termékkategória egyértelmű piacvezetői, illetve azok, amelyek évente több mint egymilliárd dollár bevételt lehetővé tevő kínálati palettával és ügyfélkörrel rendelkeznek. Ahogy a konszolidáció egyre gyorsul, szakértők szerint a mai független szoftverfejlesztők több mint fele öt éven belül eltűnik a színről - vagy felvásárolják őket, vagy egyszerűen véglegesen lemaradnak a versenyben. Az iparág legnagyobb halai - a Microsoft, az Oracle, az IBM, a Cisco, az SAP stb. - tucatnyi jelentős súlyú versenytársukat fogják lenyelni. A közepes szoftverrendszerek átalakulásával néhány nagy szoftverplatform marad talpon, mert ezek lesznek képesek elegendő jövedelmet generálni a túléléshez.
Ilyen mozgalmas időkben minden cégvezetőnek el kell gondolkodnia azon, hogy a megszokott termékfejlesztés mellett még mivel növelheti vállalkozása erejét. 2003-ban csak minden harmadik szoftverfejlesztő produkált profitot, ami a másik kettőt természetes felvásárlási célponttá teszi. Eközben az új licencek értékesítése nem nyújt megfelelő növekedési lehetőséget - következésképpen sokan gondolják úgy, hogy meg kellene szerezniük valamely versenytársuk telepített szoftverbázisát. További figyelembe veendő körülmény, hogy ma már nem a legfrissebb újdonságok érdeklik a vásárlókat - mint a .com-boom idején -, amelyek hibáit saját tapasztalataikból kellett megismerniük, hanem olyan rendszerre vágynak, amely egyszerű és megbízható. Ennek megfelelően végleg leáldozott az egyedi megoldások korszaka, eltűnnek az önálló programok, helyüket átveszik az - egyedi igények szerint beállítható - szoftvercsomagok. Ez a folyamat azzal jár, hogy azok a kisebb vállalkozások, amelyek kitalálnak valami újdonságot, előbb-utóbb a fejlesztéseket saját termékpalettájukba integrálni akaró nagyobbak karmai közé kerülnek.
Egy szóval minden abba az irányba mutat, hogy a szoftveripar a mainál kevesebb, ám nagyobb játékosok terepe lesz. „Ahogy megszületett a győztes mindent visz típusú megoldás a mainframe-ek (nagyszámítógépek) és az asztali számítástechnika területén, ugyanúgy létrejön a domináns szereplő a vállalati szoftverek technológiájában is” - állítja Larry Ellison, az Oracle feje.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet