BUX 139080.21 1,06 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Közeleg az újabb menet a konzolpiacon

Már jövőre piacra akarja dobni videojáték-konzoljának új generációs típusát a Microsoft, hogy ezzel egy évvel beelőzze a konzolbizniszben vezető Sonyt. Emellett a game-fejlesztők kegyeit is igyekszenek megnyerni a redmondiak, hogy az ő újdonságukon fussanak a legkeresettebb új játékprogramok.

2004. július 27. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hátrányos helyzetből indult a videojáték-konzolok értékesítésében a Microsoft, mivel 2001 novemberében a boltokba került, Xbox névre keresztelt gépe húsz hónappal később jelent meg a piacon, mint a nagy rivális Sony PlayStation 2-ese. Ez behozhatatlan előnynek bizonyult: ma a japán óriásvállalaté a piac 69 százaléka, míg a redmondiak kénytelenek beérni 15 százalékkal, a maradék 16 százalék pedig a Nintendo Gamecube konzoljának részesedése. A szoftverfejlesztő nem akar újra ilyen helyzetbe kerülni, ezért az Xbox megjelenésével egy időben már hozzá is látott következő generációs berendezése, a Xenon fejlesztéséhez. Ennek a japánok Playstation 3-asával kell majd versenyre kelnie. A Business Week információi szerint a Xenon valamikor 2005 közepén jelenhet meg a piacon, míg a Sony játékgépe csak később. Bár az utóbbi cég viszonteladói bíznak benne, hogy jövő nyárra kész az ő partnerük gépe is, a játékszoftverek fejlesztői úgy nyilatkoztak, hogy még nem látták annak technikai részleteit, márpedig enélkül nem tudnak játékokat fejleszteni az új eszközhöz, és a játékfejlesztés tipikusan 18 hónapot vesz igénybe.
A Sonynál semmit sem mondanak az új termék piaci bevezetésének idejéről, de szakértők úgy vélik, minden körülményt figyelembe véve a PlayStation 3 csak 2006 tavaszán jelenhet meg a japán boltokban, majd ezt követően fél évvel az Egyesült Államokban. Ez tehát azt jelenti, hogy a Microsoft egy évvel beelőzheti riválisát, ami nagy előny, mivel a videojátékok értékesítésében a „játékok visznek mindent”, s ha a Xenon tényleg előbb kerül a játékgyártók keze közé, az arra fejlesztők sokkal hamarabb kijöhetnek szoftvereikkel, mint a versenytársak. A PlayStation 2 is azért tudja őrizni meggyőző előnyét a piacon, mert ezen futnak a legjobb játékok, ehhez kapható a legtöbb szoftver, hiszen a játékfejlesztők tudják, hogy ebből a gépből adták el a legtöbbet, következésképpen ehhez érdemes kapcsolódniuk. Hogy erre a hatásra még jobban rájátszon, a Microsoft már az Xboxhoz kapcsolódó fejlesztést is meglehetősen könnyűvé és olcsóvá tette a szakcégeknek.
A Sony eddig éppen ezzel ellenkezően viselkedik. Három évvel ezelőtt összeállt ugyan az IBM-mel és a Toshibával, hogy az új konzolhoz (Cell néven) kifejlesszenek egy olcsó, de nagy teljesítményű chipet, ám a játékgyártók eddig nem sokat hallottak az újdonságról. „Ez a Sony nagy Achilles-sarka: nem várhatják tőlünk, hogy jó játékokat hozzunk létre a PlayStation 3 indulására, ha nem ismertetik velünk a konzol technikai részleteit” - hívja fel a figyelmet a gondra Jack Sorenson, az egyik legnagyobb játékfejlesztő, THQ Inc. elnökhelyettese. A Sonynál úgy gondolják, elég sok idő van még hátra a PlayStation 2 életciklusából, így nincs okuk arra, hogy siessenek az utód megjelentetésével. Ennek némileg ellentmond, hogy a legutóbbi forgalmi adatok szerint a cég konzolüzletágának bevétele 18 százalékkal, 7,5 milliárd dollárra esett egy év alatt és saját várakozásaik szerint is egyharmadával kevesebb gépet fognak eladni az idén, mint tavaly.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet