ä Napi gazdaság
- Milyen feladatokat lát el a VISZ? - kérdeztük a szakembert, aki „civilben” a Keler Rt. informatikai igazgatója.
- A szövetség 1997-ben alakult, célja, hogy társadalmi, civil szervezetként szakmai fórumot nyújtson az informatika felhasználói oldalán álló intézmények, szervezetek, vállalkozások együttműködéséhez, illetve képviselje tagjai érdekeit az informatikai szolgáltatókkal, a jogszabályalkotókkal kialakított együttműködésben. A tagság feltétele, hogy a vállalat a felhasználói terület képviselőjeként megfelelő nagyságú informatikai beruházással, költséggel rendelkezzen. A VISZ tíz taggal alakult meg, jelenleg 36 vállalat és intézmény vesz részt a szervezet munkájában. A gazdaság összes területéről Magyarország legnagyobb vállalatai képviseltek a szervezetben. A tagokat kilencven százalékban informatikai vezetőjük (angol rövidítéssel CIO - Chief Information Officer) képviseli.
A Vezető Informatikusok Szövetsége - anélkül, hogy túlértékelnénk a szerepét - viszonylag fajsúlyos érdekképviseleti szervezet, ám véleményem szerint igazán az általa elvégzett munka ad súlyt a szövetségnek. Egyik legfontosabb tevékenységünk, hogy minden évben elkészítjük a tagszervezeteink benchmark adatfelvételét. Ebben szerepel a vállalat vagy intézmény informatikai szervezetének leírása, az it-vezetők súlyát jellemző információk (például CIO megbízatású-e az első ember, részt vesz-e az igazgatótanács ülésein), a tagszervezet informatikai rendszerét jellemző technikai adatok, az it-infrastruktúra működtetésének, fejlesztési irányainak leírása stb. Létrehozott a VISZ egy munkacsoportot az it-felhasználók érdekeinek érvényesítésére a szolgáltatók és a törvényalkotás megfelelő fórumain. Ezt a testületet - a szoftverekkel kapcsolatos jogvédő intézmény mintájára - vásárlói szoftverszövetségnek, angol rövidítéssel CSA-nak (Customer Software Alliance-nak) neveztük el. Emellett megalapítottuk az Év Oktatója díjat, amelyre a felsőoktatási intézményektől kérünk jelölteket. Részt veszünk az év CIO-díjának megítélésében, valamint az Év Informatikai Menedzsere díjat odaítélő bizottság munkájában is. Számos konferenciát támogat a VISZ és minden évben megszervezzük az Infohajó rendezvényt, amelyre szakmabelieket és a média képviselőit, szakújságírókat hívunk meg kötetlen beszélgetésre.
- Ön meglehetősen „régi motorosnak” számít ebben a szakmában, eléggé „húzós” projekteken van túl. Milyen segítséget nyújt a munkájához a VISZ, illetve egy olyan konferencia, mint az IT 2004?
- A Vezető Informatikusok Szövetsége elsősorban a folyamatos tapasztalatcsere lehetőségével segíti a munkámat. Van például egy rendezvénysorozatunk, amelyen minden hónapban bemutatkozik az egyik tagszervezetünk. Ezeken a fórumokon kiderül, hogy a bemutatkozó vállalkozásnál vagy intézménynél milyen feladatokat oldottak meg az utóbbi időben, milyen fejlesztéseken dolgoznak, milyen technikai megoldásokat választanak adott problémák kezelésére. Az így szerzett információk és a benchmark adatai rendkívül hasznosak a stratégiai és taktikai döntéseim meghozatalához, érveket adnak a kezembe a cégvezetés elé terjesztett javaslatok alátámasztására. Megmutatják például, hol tartanak bizonyos megoldásokban más informatikai szervezetek, a versenytársak, milyen veszélyek merültek fel az egyes megoldások alkalmazása során, amelyek nálunk is előfordulhatnak, s célszerű megelőzni őket. Mivel a Keler Rt.-nél pénzügyi informatikai problémák elé kerülünk, igen tanulságos az is, hogyan használják fel az alapjaiban azonos it-technológiákat - például adatbázis-kezelőket, archiválási megoldásokat, háttérrendszereket stb. - más ágazatokban, az iparban, az egészségügyben vagy a közigazgatásban. Az ilyen áttekintések rámutathatnak azokra a technológiákra, amelyek általánosan bizonyítják erényeiket, s bár nem minden technikai, szervezési kérdés megválaszolására jók a többség által elfogadott válaszok, azért általában mégiscsak célszerű a sok helyen bevált módszerek alkalmazása.
- Milyen érdekességekre számít a konferencián?
- Az IT 2004 konferenciától is azt várom elsősorban, hogy különleges lehetőséget biztosít a tapasztalatcserére. Ahogy időm engedi, részt veszek a szekciók ülésein - nagyon szívesen meghallgatnám például, mit mondanak a kollégák a 64 bites technológiáról, arról, hogy mit hozhat ez a közeljövő számítástechnikájában. Ahogy elnéztem a jelentkezők listáját, nagyon erősen képviselteti magát a rendezvényen az államigazgatási szektor, illetve az üzleti szféra, a szolgáltatóknak talán kisebb a súlyuk, de remélem, azért ők is hallatják majd a hangjukat a fórumokon. A VISZ szempontjából fontos lehetőségnek tartom, hogy ott lesznek a konferencián a szövetség cseh, lengyel s talán szlovák társszervezetei, amelyekkel felvehetjük a kapcsolatot. Az uniós belépés utáni három-négy évben különösen hasznos lehet, ha sikerül bevonnunk a szakmai tapasztalatcserébe a szomszédos országok vállalatainak informatikai szakembereit is.
