A világ legnagyobb távközlésiberendezés-szállítója, az Ericsson AB megkezdte a negyedik generációs mobiltávközlési technológia elemeinek fejlesztését - tudósított a Financial Times. Hakan Eriksson, a cég kutatási részlegének feje szerint a 4G a 3G-s rendszereknél ötvenszer gyorsabb - 2 megabit/másodperc helyett 100 megabit/másodperces - adatátvitelt tesz majd lehetővé, aminek segítségével például háromdimenziós videoközvetítéseket élvezhetnek a berendezések használói. Az új technológia - teszik hozzá - kevésbé függ a legördülő menüktől: a virtuális valóságot teremtő eszközökhöz hasonlóan működő 4G-s eszközök képesek lesznek felismerni, hogy tulajdonosuk éppen garázsának ajtaja előtt áll, amit távkapcsolóval akar kinyitni, vagy egy áruházban van, ahol elektronikus úton akar fizetni stb.
A bejelentés akkor hangzott el, amikor a telefonszolgáltatók még csak a harmadik generációs rendszerek szolgáltatási licenceinek megvásárlásánál tartanak és egyáltalán nem tudják, megtérülnek-e a 3G-s hálózatok fejlesztésére fordított óriási befektetéseik. Az Ericsson úgy számol, hogy tíz évbe telik, mire az új rendszerek piacéretté válnak. A 3G-t 1991-ben kezdték elfejleszteni, akkor, amikor a második generációs GSM-hálózatok megkezdték működésüket. 4G-s rendszereket 2011-ben telepíthetnek először - vélik a svéd gyár fejlesztői -, a 3G második fázisaként, amikor minden telefonhálózat internetprotokoll-alapúvá válik. Ennek megfelelően az új technológia akkorra régivé váló elődjére fog épülni, de persze plusz beruházásokra is szükség lesz.
