BUX 139080.21 1,06 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Figyelem! Csendet kérünk! Felvétel!

Kigyullad a piros lámpa, a kivetítőn kopár sivatag látható. A karmester finoman int, és a szimfonikus zenekar hangszereiből varázslatos hangok szólalnak meg a teremben. A távolból lovas vágtat felénk, és a másodpercek alatt izgalmas küzdelemmé bontakozó jelenetnél dobok és rézfúvósok elemi ereje emeli az adrenalinszintet. A Tom-Tom stúdió vadonatúj, 300 négyzetméteres nagyzenekari stúdiójában a BBC nagy sikerű Robin Hood-sorozatának folytatásához angol és magyar szakemberek közreműködésével készülnek a zenei felvételek. A szünetben Dorozsmai Péter, a stúdió vezetője beszélt a részletekről.

2007. december 19. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

- Az ön neve már jó pár éve fémjelzi azokat a hangfelvételeket, amelyekre érdemes odafigyelni. Legyen szó akár zeneszerzésről, dobolásról - hiszen a legendás Korál együttes dobosaként ismerte meg az ország - vagy hangrögzítésről, mivel a stúdióban már rengeteg produkció született. A felvételeiért számos elismerésben részesült, most pedig a BBC-produkcióhoz is önt kérték fel. Ez is óriási elismerés. Hogyan és mikor kezdett mindezzel foglalkozni?
- A zenével már igen fiatalon kapcsolatba kerültem, hatévesen zongorával kezdtem, de később mellette ütőhangszereken is tanultam klasszikus zenét. A technikai háttér pedig gyerekkoromtól fogva izgatott. Fizika tagozatos voltam, erősítőket, rádiókat, mindenféle ketyerét építettem a zenélés mellett.
- Ez jó alap lehetett a produceri és hangmérnöki munkához. A zenéléssel párhuzamosan építette a stúdiót is?
- A recept klasszikus. Magnókazettára rögzíthető, négysávos demofelvétel készítésére alkalmas zenekari próbahelyből nőtte ki magát a Tom-Tom. A hangstúdió mára már négy, teljesen felszerelt stúdiót, továbbá egy midi és mobil stúdiót jelent. Így külső helyszíneken élőzenei felvételeket, koncerteket is fel tudunk venni. Ilyen munkánk volt nemrégiben a Sziget fesztivál, ahol 128 sávot rögzítettünk egyszerre. Az LGT és számos külföldi produkció kérésének nem lehetett ellenállni...
A Stúdió-A és B Budapesten, Csillaghegyen családias, nyugodt alkotói környezetben van. Számtalan színházi, filmzene, jazz, rock és popzenei anyag felvételét, illetve keverését készítettük ezekben a stúdiókban. A nálunk dolgozó művészek között a magyar zenei élet széles skálája képviselteti magát. Felvételeinket több mint száz arany- és platinalemezzel jutalmazták. Ezenkívül két másik stúdiónk is van: A Stúdió-C a Budai Vigadó épületében található, nagy belmagasságú feljátszó helyiséggel. Akusztikai adottságai miatt elsősorban kisebb kamarazenekarok felvételére alkalmas. A Stúdió-D szimfonikus zenekari darabok, illetve kórusművek felvételeinek ad otthont. Itt a hatalmas tér, a különleges burkolat és a belmagasság biztosítja a lenyűgöző akusztikai hangzást.
- Hogyan került kapcsolatba a filmiparral?
- Jó filmhez jó zene is dukál, és azt ugye fel kell venni. Nagyon sok filmhez, musicalhez raktuk már ki mikrofonjainkat. Érdekes feladat volt például a National Geographic megbízásából készülő tengeri ragadozókról szóló IMAX film zenei anyagának felvétele. A zeneszerző, Peter Gabriel 16 csellistára és 16 bőgősre írt darabjában a zenészek kör alakban ültek le. A surround-mikrofonokat a Brauner cég tulajdonosa, Dirk Brauner hozta, aki nagy örömmel vett részt a munkában. Az eredmény a moziban igazán különleges akusztikai élmény. A filmes megbízások egyébként magukkal hozzák az ADR (Additional Dialog Recording) utószinkron-felvételeket is. Ilyenkor egy ISDN codek segítségével a világ különböző pontjain lévő stúdiókat online össze tudjuk kötni. A Magyarországon forgató külföldi színész beáll a mikrofon elé Budapesten, nézi a képet és felmondja a szövegét, és ez Hollywoodban is megjelenik szinkronban. Ők is látják, hallják és rögzítik, mindeközben a rendező Londonból instrukciókat ad a színésznek. Pici lett a világ! Ennek köszönhetően világhírű színészek hangját "közvetítettük" amerikai és angol stúdiókkal. A Hellboy 2 film forgatásáról jött hozzánk Ron Pearlman vagy például a most futó Golden Compass filmből Dakota Blue Richards, nem is beszélve a Robin Hood-sorozat összes szereplőjéről. 2008 telén kerül a mozikba a Diótörő (Nutcracker) filmusical-változata, ahol a gonosz egérkirályt alakító John Turturro és az Albert nagybácsit megszemélyesítő Nathan Lane énekfelvételeit is mi készítettük. Azon túl, hogy izgalmas és élvezetes az ilyen munka, nagyon jó érzés olyan felvételeken dolgozni, amelyekről tudom, hogy a világ nagyobb lemezboltjainak polcain is ott lesznek.
- A munkák csak a hangfelvételekre vagy az utómunkálatokra is kiterjednek?
- A Robin Hood-sorozat epizódjait például a legújabb HD-adásra is alkalmas 5.1-es hanggal, Dolby-E kódolással mi kevertük össze. Ezt a technológiát itthon a Tom-Tom-ban használtuk először.
- És a folytatás?
- Látványosan bővültünk az elmúlt években, nem csak eszközeink számában, de a különféle hangrögzítési lehetőségeket illetően is. Az ehhez hasonló szakmai kihívások a folyamatos fejlődést és az új technikák megismerését is lehetővé teszik számunkra. Bizakodva nézünk a következő feladataink elé... De most mennem kell, mert indul a felvétel.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet