BUX 139015.19 1,01 %
OTP 44560 1,32 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

EU-csúcs - arcvesztés nélkül

2008. szeptember 3. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Kezdetben úgy tűnt, hogy az Európai Unió nem ússza meg tekintélyvesztés nélkül a grúz válság ügyében sebtiben összehívott rendkívüli csúcstalálkozót. A tagállamok egy része (Nagy-Britannia, Lengyelország, a három balti ország és Svédország) kardcsörtető módon készült, akár szankcióval is jelezni akarták Moszkvának, hogy túllőtt a célon. A pragmatikusabbak, mindenekelőtt Róma, Párizs és Berlin óva intették a többieket, hogy olyan pozícióba manőverezzék magukat, ahonnan egyrészt nehéz lesz kikerülni, másrészt a recesszió felhőjével a fejük fölött nem kéne tetézni a gondokat és esetleg még jobban elmélyíteni a megdrágult energia okozta problémákat. Mert az világos volt, hogy bármilyen szankció esetén a Kreml előbb-utóbb bevetné egyetlen, de hatásos "békés" fegyverét: a gázszállítás (mesterséges okokkal indokolt) korlátozását. A két álláspont közötti távolság volt Moszkva reménye: az EU ismét látványosan megmutatja, hogy megosztott, és kénytelen lesz beletörődni, hogy Oroszország elismeri a két szakadár köztársaságot, Dél-Oszétiát és Abháziát.
A csúcs azonban - talán a résztvevők számára is - meglepetést hozott, hiszen sikerült a vártnál markánsabb közös álláspontra jutni. Ultimátummal ér fel, hogy a partneri kapcsolatokról szóló tárgyalások felfüggesztését határozták el, hacsak nem tér jobb belátásra Oroszország és nem vonja vissza katonaságát az augusztus 7-e előtti vonal mögé. Ez határozott figyelmeztetés, hiszen egyszersmind az EU-Oroszország viszony átértékelését, felülvizsgálatát is elindíthatja, ami nem sok jót ígér Moszkvának. Ez ugyanis fenyegetné európai gazdasági térnyerését, ami ha lassan is, de megkezdődött, és Oroszország a megdrágult kőolajnak és földgáznak köszönhető hasznát szívesen fordítaná expanzióra, európai cégek felvásárlására. A tárgyalások két hét múlva lennének esedékesek, vagyis a Kremlnek addigra kell lépnie, és hogy a viszony ne mérgesedjen el túlságosan, arról a Nicolas Sarkozy francia elnök vezette delegációnak kell gondoskodnia, amely jövő hétfőn magyarázza el Moszkvában, mi a különbség a szankció és a fenyegetés között. Másképp fogalmazva, az oroszokat sarokba állították, de nem szorították.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet