Strasbourgi plenáris ülésén a várakozásoknak megfelelően megszavazta az Európai Parlament (EP) a 2007. január 1-jén csatlakozó két új tagország biztosait. Az Európai Bizottságban (EB) a román Leonard Orban a nyelvi sokszínűségért, a kultúrák párbeszédéért, míg a bolgár Meglena Kuneva a fogyasztóvédelemért lesz felelős. Az már a szakbizottsági meghallgatáson kiderült, hogy az EP jóváhagyása formális lesz: a két jelölt november 27-i szereplése meggyőző volt, a frakciók lényegében pozitívan értékelték a bolgár és a román jelölt felkészültségét.
Orban tárcája kapcsán az EP korábban levelet intézett az EB elnökéhez, és José Manuel Barroso válaszából az derült ki, hogy az EP-képviselők egy részének felvetése ellenére nem lesz hatáskör-módosítás, a román biztos nem lesz felelős a kisebbségi ügyekért. A jelöltek megszavazását szorgalmazták a parlamenti frakcióvezetők (kivéve a bővítést ellenző, euroszkeptikus Függetlenség/Demokrácia képviselőcsoportot).
A szocialista Martin Schulz emlékeztetett arra, hogy első jelöltje helyett a román kormány végül másodikként javasolta Orbant, amint azt a frakció követelte. A liberális Graham Watson nem hagyott kétséget afelől, hogy az EP könnyűszerrel lemond majd az egy ország, egy biztos elvről, szerinte nincs feladat 27 biztos számára, ezért szűkebb testületre van szükség. Ezenkívül Watson a jövőben a tárcák pontosabb körülírását várja el a bizottságtól. A tagállamok már az alkotmány vitájában is egy kisebb létszámú bizottságban gondolkodtak, és elfogadták, hogy 2014-től már csak a tagállamok kétharmada küldhet biztost. Igaz, hogy az újak, mindenekelőtt a magyar kormány követelésére megegyeztek: egyhangú egyetértés esetén ettől eltérhetnek, tovább fenntartva a teljes képviseletet, de erre csekély esély van.
A zöldpárti Monica Frassoni megismételte azt az egyébként az egész EP véleményét tükröző követelést, hogy majdan a biztosok személyéről is külön szavazzanak a képviselők, ne csak a kollégium egészéről. (A bővítés természetesen kivételes eljárást feltételez.)
