Még el sem csitultak a hullámai annak a botránynak, amelynek során kiderült, hogy az Európai Parlament (EP) hivatala éveken át az indokoltnál magasabb bérleti díjat fizetett az uniós törvényhozás strasbourgi épületének használatáért, máris újabb súlyos pazarlásokra derült fény. Az eseteket a német Stern magazin publikálta, közülük az a legsúlyosabb, hogy az EP éveken át üresen álló irodákat tartott fenn Brüsszelben. A lap az európai számvevőszék és az Európai Parlament hivatalának levelezése alapján kiderítette, hogy a parlament 1998 és 2004 között évi hatmillió eurót fizetett korábbi épületének bérletéért, miközben az 1998-as kiköltözés után az ottani irodákat semmire sem használták. 2004-ben azután a régiós bizottság költözött be a kísértetházba.
A Stern azt is közölte, hogy a tíz új tagország parlamenti képviselőinek elhelyezése a tervezett 96,5 millió euró duplájába került, továbbá, mivel előzetesen pontatlanul mérték fel az igényeket, az épület audiovizuális rendszere 60 millió eurót fog felemészteni, mire 2008-ra elkészül.
Az EP hivatalnokai rosszindulattal vádolják a lap cikkíróját és azzal mentegetik magukat, hogy az épület nem volt üres a kérdéses időszakban, hanem felújítás alatt állt. Az pedig azért került többe a tervezettnél, mert nagyobbnak bizonyult a renoválandó terület, továbbá az évek során az infláció miatt is emelkedtek a kiadások. Markus Ferber, a parlament költségvetési bizottságának tagja ezzel szemben elmondta, hogy a számvevőszék jelentést készít az EU ingatlanainak felhasználásáról, amelyben az említett esetekkel kiemelten foglalkoznak. Súlyosabb problémát jelentenek a brüsszeli irodaügyek, mint az irreális strasbourgi bérleti díj – tette hozzá –, ezek forrása az EP hivatalának „inkonzisztens” ingatlanhasznosítási stratégiája. Például nem kötnek stabil, hosszú távú szerződéseket és többe kerül a külső beruházókkal építtetett irodák bérlete, mint ha az EP birtokába kerülnének az ingatlanjai.
