Az Európai Bizottság formális államháztartás-felügyeleti eljárást kezdett hat újonnan csatlakozott országgal (Ciprus, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Málta, Szlovákia) szemben, mert költségvetési hiányuk meghaladja a stabilitási paktumban meghatározott értéket, a GDP 3 százalékát. A bizottság ajánlatokat terjeszt majd az érintett országok elé hiányuk csökkentésére, ám minden érintettnek több éves haladékot ad arra, hogy ezt megtegyék. A Magyarországról szóló jelentés megállapítja, hogy bár a hiány tavaly a GDP 5,9 százalékára csökkent, még mindig messze meghaladja a paktumban megszabott határértéket. Az értékelés szerint a hiány ilyen mértéke nem magyarázható sem a kormányzat ellenőrzési körén kívül eső rendkívüli fejleményekkel, sem súlyos gazdasági visszaeséssel. A dokumentum kitér arra is, hogy két évig tartó gyors növekedés után Magyarországon a belső államadósságnak a GDP-hez viszonyított aránya is nagyon közel került a paktumban erre nézve meghatározott 60 százalékos tűréshatárhoz. (Nszab. 17. old., VG 3. old., NG 3. old., NSZ, 5. old., MH, 10. old.)
