Az építőipari termelés volumene a KSH jelentése szerint 2009-ben 4,3 százalékkal maradt el az ezt megelőző évitől. A decemberi visszaesés 2008 decemberéhez képest 6,2 százalékos volt, a tavaly novemberi számokhoz viszonyítva azonban 8,4 százalék az emelkedés. Az adatok relatív javulása mögött azonban kizárólag a közösségi (út- és vasútfelújítás, négyes metró) munkálatok növekedése áll, az épületek építésén végzett munkák volumene 12,6 százalékkal elmaradt az előző évitől.
Az egyéb építésekhez sorolt állami nagyberuházások az év végén számláztak - kommentálta az adatokat a Napinak Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) alelnöke. Az ebben részt vevő cégek viszont - a nagy eszköz- és gépigény miatt - szinte kizárólag nagyvállalatok. Az építőiparban aktív 82 ezer vállalkozás 96 százalékát teszik viszont ki a kevesebb mint tíz főt foglalkoztató cégek. Koji szerint az ÉVOSZ által 2009-re jósolt 5 százalékos visszaesés csak az állami beruházások torzító hatása miatt lett enyhébb (4,3 százalék). Úgy véli, az építőipar elhúzódó válsága az idén is folytatódik, mivel a lakásépítések piaca - ahol 2009-re a 2006-os szint felére esett vissza a kereslet - továbbra is gyengélkedik.
A finanszírozás gyengesége miatt a lakásépítések tavaly stagnáltak az országban, és ez csak az idei vagy a 2011-es statisztikai adatokban jelenik majd meg - véli Pfandler Katalin, a Magyar Lakásépítők Országos Szövetségének társelnöke. Pfandler szerint megvan a kereslet, ám a vevők csak kész lakásokat vennének; ezzel szemben a bankok csak 40 százalékos előértékesítés mellett nyújtanak hitelt, ami - állítja az alelnök - irreálisan magasnak számít a korábbi 20 százalékos feltételhez képest.
