BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az utolsó 2010-es módosítókról szavaz ma a parlament

Az utolsó módosító javaslatokról szavaz ma este a parlament, ezek elfogadásával megkapja végső formáját a jövő évi költségvetés. A végszavazására jövő héten kerülhet sor.

2009. november 22. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az utolsó még állva maradt módosító javaslatokról ma este szavaz a parlament: néhány fontos módosító még erre a szavazásra is maradt, de a ma estét inkább a lobbik utóvédharcai jellemzik: ez utóbbira jó példa lesz az MTV támogatása, ugyanis a kormány és várhatóan az MSZP-SZDSZ frakció is támogatja azt a Jánosi György-féle javaslatot, amely 2,3 milliárd forintot elvonna a Magyar Televíziótól és azt a Duna Televíziónak adná.
A pénzügyi stabilitás szempontjából jóval lényegesebb javaslat, miszerint a költségvetés tervezetébe bekerülne, hogy a 2011-es büdzsé tervezésekor a közpénzügyi törvény által szabályozott külső költségvetési kiadások nem lehetnek magasabbak a GDP 18,8 százalékánál. A tavaly elfogadott költségvetési törvény különbséget tesz a költségvetésben a parlament által nem mozgatható belső tételek, illetve a külső tételek között - ezek azon kifizetések, amelyekre nincs kifizetési kötelezettség. A képviselők szavaznak arról a módosítóról is, amely a 2012-es költségvetés elsődleges - tehát kamatkiadások nélkül számított - egyenlegét plusz 1,6 százalékban szabná meg.
A mai szavazás után már csak a jövő heti végszavazás vár a 2010-es büdzsé tervezetére - s ezzel rekordot döntene a kormány, ugyanis az elmúlt húsz évben még soha nem sikerült ilyen korán elfogadtatni a következő évi költségvetést.
A mai szavazás során a költségvetés fő számai már nem változhatnak, azokat korábban elfogadták: a hiány az idei várható 992 milliárd forint után a tervek szerint 1066 milliárd forint lehet, ami a GDP 3,8 százaléka, szemben az idei 3,9 százalékkal. A gazdasági visszaesés mértékét a kormány a büdzsében még 0,9 százalékra tette, ám a legfrissebb előrejelzésben már 0,6 százalékos visszaeséssel számolnak, ez a prognózis csökkenti a büdzsé teljesülésének kockázatát. Rontja viszont a bevételi prognózisokat a vártnál alacsonyabb infláció: a büdzsé még 4,1 százalékos pénzromlással számol, ugyanakkor a PM hivatalos inflációs prognózisa 2010-re már 3,9 százalékra csökkent. A jövő évi büdzsében maradtak bevételi és kiadási kockázatok: a bevételi oldalon félő a jövedéki adó és fogyasztási adók alulteljesítésének esélye - főleg az alacsonyabb inflációs prognózis fényében -, míg kiadási oldalon gondot okozhat a MÁV-tól elvont negyvenmilliárd forint megalapozatlansága, illetve az önkormányzati támogatások csökkentése.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet