Néhány nap múlva, július 25-én indul a pontvadászat az első osztályú magyar labdarúgó-bajnokságban. Két klub került bizonytalan helyzetbe a nyári szünetben: a miskolci DVTK és a Vasas. Mindkét egyesület mögül "kiállt" a korábbi támogató, így kétségessé vált indulásuk is. A Vasas működését korábban Jámbor János cégei, a Diósgyőrt pedig a Szeviép-csoport támogatta. Nem utolsósorban a válságnak tudható be, hogy ennek vége.
Az utóbbi öt évben 1 milliárd forint feletti összeget tettem a klubba, de további támogatást nem tudok folyósítani - mondta a Napinak Jámbor. Ugyanígy tett a Szeviép is, amely azonban cseppet sincs bajban, ennek ellenére nem finanszírozza a miskolci klubot. A klub támogatásában eddig is részt vett Wicha József, aki lapunknak elmondta: egy másik vállalkozói csoporttal tárgyal arról, hogy évente 100-200 millió forinttal "nyúljanak a diósgyőriek hóna alá". Hasonló helyzetben van a Vasas is. A százéves angyalföldi klub hetek óta tárgyal egy osztrák-magyar cégcsoporttal a finanszírozásról. Markovits László klubigazgató szerint a befektetőkkel hosszú távú együttműködésről tárgyalnak - ennek keretében a Vasas 99 százalékos tulajdonrészét vennék meg és három évig garantálnák a felnőtt- és utánpótláscsapatok működését is.
Heteken át bizonytalanság övezte az MTK anyagi bázisát is. Úgy hírlett ugyanis, hogy a patinás klubot finanszírozó Várszegi Gábor eladja a klubot - de legalábbis csökkenti a támogatás mértékét. Domonyai László klubigazgató mindezt cáfolta, és elmondta, hogy az éves működéshez szükséges 300 millió forint rendelkezésre áll.
A legjobb helyzetben kétségtelenül az Újpest, az FTC, a Fehérvár, a Győr és a tavalyi bajnok DVSC van - mindenütt tőkeerős magánszemélyek és cégek állnak a háttérben. Győrött Tarsoly Csaba épített világszínvonalú sportközpontot - és vásárolt tucatnyi külföldi játékost, míg az Újpest az ingatlanüzletben érdekelt Dare-csoportot tudja maga mögött, a székesfehérvári klub pedig Garancsi István üzletember személyében talált tekintélyes támogatóra. A debreceniek szerencséje, hogy Szima Gábor üzletember már évek óta stabil pont és pénzforrás a csapatnak, nélküle egyetlen bajnoki címet sem tudott volna elhódítani a "Loki". Az FTC külön eset, hiszen a zöld-fehéreket brit befektetők vásárolták meg - és anyagi támogatásukkal jutottak vissza az első osztályba.
A klubok éves költségvetése nyugat-európai szemmel nézve igencsak kicsinek tűnhet. Bár az érintett klubok nem nyilatkoznak pontos összegekről, annyi bizonyos, hogy első osztályú csapatot évi 200-250 millió forintnál olcsóbban nem lehet üzemeltetni. A "legszegényebb" és a legtehetősebb csapat büdzséje között négy-ötszörös a szorzó - vagyis az élen állók egymilliárd forint feletti összegből gazdálkodhatnak. Ennek átlag negyede-harmada a szponzori támogatás és a reklámbevétel, eddig csapatonként 15-40 milliót jelentett a sportközvetítésekből befolyó pénz, és változatos formában, de a helyi önkormányzatot is nyújtanak támogatást, néhány csapatnál - FTC, Újpest, DVSC - a jegybevétel is jelentős, míg a merchandising-bevétel - sapkák, sálak, korsók - a gyakorlatban szinte elhanyagolható. A legerősebb márka, a Fradi továbbra is Várszegi Gábor tulajdonában van - aki a csapat eladásakor nem adott túl az általa értékesnek tartott merchandising-jogokon. Az FTC feljutásával most megint meglódulhat a sörből, sálból, mezből, sőt tévéjogokból befolyó "zöld" pénz.
