A gyógyszerészek ellenzik, míg a minisztérium - különösen a kistelepüléseken élők érdekeire hivatkozva - szorgalmazza a gyógyszerautomaták üzembe állítását. A Magyar Gyógyszerészi Kamara szerint ezekre a berendezésekre nincs szükség, ezeket nem igényli a lakosság, ráadásul üzembe állításuk ronthatja az egészségügyi ellátást is - magyarul veszélyes lehet. (Az egészségügyi miniszter tegnapi reagálása a 16. oldalon olvasható.)
A kamara vezetői a hét elején egyeztettek a minisztérium vezetésével. Eredmény nem született - hacsak azt nem tekintjük annak, hogy az ügyben született miniszteri rendeletmódosítás szövegét Brüsszelbe küldik egyfajta egyeztetésre. Ez nem okoz különösebb késedelmet, mert a jogszabályt vélhetően így is egy-két héten belül kihirdetik.
Az ügy érdekessége, hogy míg a gyógyszertárakban - vagy azok külső falán - jelenleg nem engedélyezett automatát üzemeltetni, addig a 2007-ben meghozott rendelet szerint más, gyógyszerárusításra alkalmas üzletben - ilyen lenne például a benzinkút - igen. Az elmúlt hónapokban több automatát üzembe helyeztek, de ezek egy részét az ÁNTSZ helyenként lezáratta, illetve lapunk értesülései szerint egy békásmegyeri patikust 200 ezer forintos bírsággal is sújtottak. Az egyenként 2,5-3 millió forintba kerülő gyógyszerautomaták kihelyezésére több vállalkozás is készül (Napi, 2009. június 25.). Közülük az IMR Lease már ötven készüléket legyártott és jó néhányat ki is helyezett a patikákba. A magyar szabadalommal, itthon készült, az Országos Gyógyszerészeti Intézet által is alkalmasnak minősített berendezések többsége azonban raktárban áll, miközben több gyógyszerforgalmazó cég is érdeklődik a gépek üzembe állítása iránt.
