Sokak meglepetésére tavaly decemberben szinte az egész menedzsmentet felállította Varga Mihály, a Kész Holding Zrt. tulajdonosa. Nem csupán a csoport vezérigazgatója, de helyettesei is távozni kényszerültek, az irányítást pedig a cégalapító-tulajdonos vette át - pontosabban vissza. A drasztikus lépésnek üzleti és belső okai egyaránt voltak - mondta kérdésünkre Varga Mihály. A cégvezetők ugyanis nem teljesítették vállalásaikat, a beígért tervszámoknak csak egy részét "hozták", ez pedig igencsak kedvezőtlenül érintette az építőipari visszaesés következményeivel amúgy is küzdő céget. Ráadásul nem tartották be a tulajdonossal kötött megállapodást sem, vagyis nem vásárolták meg a cég részvényeinek egy részét - s így nem lettek a Kész résztulajdonosai sem. (A cégcsoport az egy évvel korábbi 70 milliárd forintos árbevételhez hasonló forgalmat ért el 2008-ban.)
A válság és a személyes felelősség egyszerre éreztette hatását, amelynek következményeként átvettem a vezetést - fogalmazott Varga, aki az év első hónapjaiban a cégcsoport struktúráját alakította át, majd a félév második felében már jelentkeztek az eredmények is. A "kézi vezérlésnek" tudható be, hogy több jelentős megrendelést kaptak - így többek közt a Ferihegyi reptér új termináljának építését is a Kész végzi. Ráadásul a cégcsoport - amelybe több mint 50 társaság tartozik - átláthatóbbá vált a tulajdonos szerint. Varga Mihály ugyanakkor továbbra is a csapatmunka híve, csak drága "import" cégvezetők helyett saját nevelésű, a Késznél "felnőtt" menedzserekre kíván támaszkodni. A válság az átalakítást követően csak kevéssé érezteti hatását a Késznél - az árbevétel a cégtulajdonos elképzelései szerint a 2008-as szinten marad idén is, ami a körülményeket tekintve nagyon jó eredménynek számít.
