A gazdasági válság jórészt meghiúsította Bleuer István korábbi terveit. Az ESMA Zrt. elnök-vezérigazgatója - aki a cég tulajdonosa is - ugyanis korábban úgy tervezte, hogy fokozatosan kivonul a napi ügyekből és a cég operatív irányítását átadja a menedzsmentnek. Bár a közterületi reklámcég vezérigazgatói posztját a részvénytársasággá alakulás, vagyis 2007 óta megőrizte, azóta az igazgatóság és a menedzsment irányította a céget.
A múlt év végén jelentkező világgazdasági válságjelek miatt azonban a tulajdonos ismét átvette a napi irányítást. Azóta Bleuer részletekbe menően kontrollálja a cég működését: ellenőrzi a napi postát, a kimenő számlákat és az ajánlatokat, valamint a kifizetéseket is. Erre már csak azért is szükség van, mert a legújabb előrejelzések szerint a visszaesés nagyobb lesz a vártnál: az 5 milliárdos tavalyi árbevétel után idén várhatóan 20 százalékkal kisebb következhet. Ráadásul a jelek szerint a közterületi reklámpiac visszaesése nem áll meg idén, ezért 2010-ben is az ideihez hasonló csökkenéssel kell számolni - mondta a Napinak Bleuer. Emiatt átszervezi az értékesítést és jelentős költségcsökkentést is végrehajt. A leányvállalatoknál is erőteljesebb kontrollingot vezet be - ennek érdekében a gazdasági igazgató mellé még egy kontrollingszakértőt vesz fel. Újra kell tárgyalni a beszállítói szerződéseket is, hiszen például a korábban nyereséges óriástáblás üzletág már veszteséges. Erre van is hajlandóság, mert a partnerek saját bőrükön is érzik a válság kedvezőtlen következményeit. A válság kezelésén túl elébe kell menni a várható problémáknak - vallja a cégtulajdonos, aki úgy érzi, a megváltozott körülmények között az alkalmazottak tőle várják az utasításokat és a hosszú távú elképzeléseket.
