Bizalom, egyensúlyteremtés és a versenyképesség javítása - ezek állnak a kormány programjának középpontjában, és az első eredmények már látszanak is a kormányfő szerint. Bajnai Gordon az MGYOSZ keddi rendezvényén arról beszélt, hogy a kormány által kitűzött célok részben már megvalósultak - az egyensúly helyrebillent, a válságkezelés eredményei már mutatkoznak, és a bizalom is nő hazánk iránt. Ez utóbbi nemcsak a forint árfolyamának kedvező alakulásában, hanem az IMF-el kötött új megállapodásban is megmutatkozik. Az idén várt 3,9 százalékos államháztartási hiány az unió átlagos hatszázalékos csökkenéséhez képest kedvezőbb, s jövőre még jobb lehet a helyzet, hiszen míg az uniós hiány 7,3 százalékra nő, nálunk csak 3,8 százalékos mínusz várható. A külföld bizalmának - és a válság enyhülésének - tudható be, hogy a 336 bázispontos országkockázati (CDS) felár fele a márciusi szintnek. A nettó bérnövekedés jövőre 8,5 százalék lesz, hiszen az összes elvonás 54 százalékról 46-ra csökken - ez együttesen 400 milliárdos adóteher-csökkenést eredményez. Bajnai szerint ezzel az ország versenyképessége is növekszik, mert bár az elvonások még magasabbak a környező országokéinál, de Magyarország egyéb előnyei ezt már ellensúlyozni tudják.
Jövőre a négyszázalékos társasági különadó megszűnik, ugyanakkor a 19 százalékra emelkedő társasági adóban érvényesíteni lehet a beruházási, fejlesztési kedvezményeket. A kormányfő szerint 2010-ben 400 milliárd forinttal csökken a vállalkozások adóterhe. Az adócsomagok elfogadása után a kormány az állami szervek hatékonyságának növelésére, az adminisztráció csökkentésére, a lakáshitelek új rendszerű támogatására, a krízisalap feltöltésére és az állampapírpiac újraindítására, valamint a korrupció csökkentésére koncentrál - mondta Bajnai.
