BUX 139000.98 1,0 %
OTP 44590 1,39 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem osztódik újra a médiapiac

A 2008-as év 200,6 milliárd forintos nettó reklámköltést hozott Magyarországra - derült ki a Magyar Reklámszövetség (MRSZ) becsléséből, melyet a Napi Gazdaság által szervezett, Újraosztódik-e a médiapiac című konferencián közölt a szövetség. Ez az érték csupán harmada a listaáron számított költéseknek, melyeket a TNS Media Intelligence prezentált.

2009. április 9. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem osztódik újra a reklámpiac, a válság olyan, már létező trendek felerősítésében kapott szerepet, amelyek egyébként is jelen voltak a piacon - mondta Nagy Bálint, az MRSZ elnöke. A szakember ezek közé sorolta az online sajtó térnyerését és a nyomtatott média területén megfigyelhető negatív tendenciákat.
Úgy tűnik, az idén már nem lesz új médiatörvény - hangzott el a konferencia kerekasztal-beszélgetésén. Medveczky Balázs, az MTV alelnöke szerint ez jogbizonytalanságot okoz, ám más közszolgálati médiumok képviselői ezzel nem értettek teljes mértékben egyet. A többség szerint a hatályban levő jogszabály elavult és nem alkalmas a mai piaci állapotok megfelelő szabályozásra, ám az ennek felváltására szánt, a szereplők által elfogadhatónak tartott, a politika által azonban egyelőre az íróasztalfiók mélyére süllyesztett tervezet sem oldja meg teljesen a túlszabályozottság és a politikai befolyás problémáját. Sarkady Ildikó médiajogász, a Media Content Consulting ügyvezetője a tervezett jogszabályt elemezve megjegyezte, nem feltétlenül baj, hogy a politika kihátrált a jogszabály mögül, mivel sok elemével nem ért egyet. A szakember fontosnak tartja az EU-s reklámszabályozásnak való megfelelést, a médiumokra vonatkozó tartalmi követelmények liberalizációját, a közszolgálati médiumok feladatorientált finanszírozását. Sarkady hiányosságnak tartja, hogy a tudatos médiahasználat előmozdítása kimaradt a javaslatból, illetve felvetette egy médiaombudsmani poszt létrehozásának szükségességét. A múlt év vége óta folyamatosan kiszivárgó újabb és újabb jogszabálytervezetek ettől függetlenül a szakma véleménye szerint pozitív irányba változnak. Várdy Zoltán, a Tv2 vezérigazgatója is pozitív változást lát a törvénytervezet korábbi változataihoz képest, a mostani komoly lépés a liberalizáció felé.
A szakmai kerekasztalon felvetődött a kérdés: nem lenne-e célszerű a közmédiumok egy közös médiavállalatba történő integrálása. A beszélgetés résztvevői kiemelték, alapvető fontosságú, hogy a tulajdonviszonyok szabályozása terén legyen előrelépés, lehetőség nyíljon a csatornák kereszttulajdonlására és arra is, hogy egy elektronikus médium több csatornát birtokolhasson.

Szerényi Szabolcs
Szerényi Szabolcs

Ez is érdekelhet