BUX 138408.69 0,57 %
OTP 44350 0,84 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Óvatosabban lazíthat az MNB

2009. január 21. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az MNB decemberi - pesszimista - prognózisa 1,7 százalékos gazdasági növekedéssel számol, ám a piaci elemzők által várt 2,5 százalékos gazdasági visszaesésnél is jelentősebb GDP-csökkenési prognózissal készülhet a jegybank következő, február végén esedékes előrejelzése - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Az MNB inflációs várakozásai szerint bőven teljesül a háromszázalékos inflációs cél még a jelenlegi forintárfolyam mellett is - mondta Simor. Ez önmagában monetáris lazítást, további kamatcsökkentést indokolna, ám a pénzügyi stabilitás megőrzése ezt a nézetet módosítja. A túlzott ütemű lazítás azt eredményezné, hogy a kockázatok növekednének, így a gazdasági bővülést a stabilitás hiányában nemhogy élénkítené, hanem tovább rontaná a kamatcsökkentés - mondta a jegybank elnöke
Jelenleg még dolgozik a pénzügyi tárca az új makroprognózisán, részletekkel nem tudott szolgálni a költségvetési bizottság ülésén a Veres János pénzügyminiszter helyett megjelent Kovács Álmos szakállamtitkár.
Azzal nem ért véget az elemző munka, hogy megjelent az unió gazdasági prognózisa, amely a magyar gazdaságnak 1,6 százalékos GDP-csökkenést és 2,8 százalékos államháztartási hiányt jósol. A költségvetésben jelenleg 125 milliárd forintnyi tartalék van, ez a GDP fél százaléka. Vagyis ha csak annyival lenne nagyobb a hiány, amennyit az Európai Bizottság vár, akkor az bőven elég lenne tartalékok zárolására - mondta Kovács Álmos.
Az ülés végén az ellenzéki többségű költségvetési bizottság határozatban szólította fel a kormányt, hogy a tervezett, január 29-i plenáris ülésre készítsen írásbeli előterjesztést a költségvetés jelenlegi állapotáról és a konkrét tervekről.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet