A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa nem készült fel a gazdasági-pénzügyi válságra - mondta Varga Mihály, a Fidesz alelnöke, volt pénzügyminiszter, miután gazdasági vezetőkkel konzultált. Varga szerint idén tavasszal látható volt, hogy a magyar gazdaság nem ússza meg következmények nélkül, ennek ellenére a jegybank akkor nem kezdett kamatemelésekbe és a devizatartalékot sem töltötték fel, emiatt a válság mélyebb lett, mint a környező országokban. A gazdaság mai helyzetében kamatcsökkentésre van szükség, hiszen a jelenlegi ráta ellehetetleníti a ma még működő vállalkozásokat - mondta Varga, ám hozzátette, hogy a monetáris tanács döntési jogát nem kívánják kétségbe vonni, de véleményük lehet a kamatszintről. Ugyanakkor a Fidesz alelnöke szerint szükség van a megtakarításokra, a megtakarítási hajlandóság ösztönzésére. Varga szerint a válság miatt kitolódik az euróbevezetés időpontja, nem menekülhetünk be az eurózónába.
Alapvető probléma, hogy a magyar cégek nem jutnak deviza- és forintforrásokhoz - mondta a tanácskozás után Albrecht Ottó nagybefektető, a Cashline Értékpapír vezérigazgatója. A nagyvállalkozó szerint az államnak az IMF-hitelből vagy az uniós forrásokból likviditást kellene biztosítania a bankoknak, hogy azok a magyar cégeket hitelezzék. Szükség lenne az alapráta csökkentésére is, mert a likviditásszűke ellenére a 15-16 százalékos kamatú forinthitel nem megoldás a magyar cégek számára.
