Kormányzati szándék, hogy hosszabb távon csökkenjék az első fokú építési hatóságok száma - mondta Szaló Péter, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium területfejlesztési és építésügyi szakállamtitkára. Amennyiben a jelenlegi építésügyi hatóságok nem tesznek eleget a rendeletben előírt feltételeknek, jogkörüket át kell adniuk a körzetközponti település jegyzőjének. A tárgyi feltételek közt szerepel a gépkocsi, a számítógép és az 5 megapixeles kamera. A feltételek biztosításának ellenőrzése és a normatív finanszírozás miatt már eddig 60 település adta vissza az építéshatósági jogkört, év végéig várhatóan további ötven településen döntenek így. Ebben az esetben 2008 végén mintegy 400-ra csökken az elsőfokú hatóságok száma. Az állam tartósan a 173 kistérségi központ elsőfokú építéshatósági működését képes garantálni.
Változott 2008-tól az építési bírság kiszabásának gyakorlata. A kiszabható összeg differenciáltan oszlik meg az építés különböző fázisaiban részt vevő szereplők között, a legnagyobb visszatartó erőt pedig a szakmagyakorlástól való eltiltástól várják a törvényalkotók - emelte ki a szakállamtitkár. Ettől az évtől kezdve a korábbi 10 főállású építésfelügyelővel szemben 54 felügyelő dolgozik az országban, a munkavédelmi felügyelők és az APEH-ellenőrök csapatát akár katasztrófavédelmi szakemberek is elkísérhetik az ellenőrzésekre.
A lánctartozás visszaszorítását szolgálja az év elejétől életbe lépett kivitelezési kódex, amely szerint az építtető köteles írásbeli szerződést kötni az alvállalkozóval. A szakállamtitkár hangsúlyozta, a szabályozásban további cél, hogy a vállalkozó addig ne kapja meg a végszámla értékét, amíg az alvállalkozókat ki nem fizette.
