Továbbra is megoldatlan a közműcégek és a lakásépítők közötti finanszírozási vita, a jelenlegi helyzet pedig veszélyezteti az építési engedélyek kiadását, illetve magát a lakásépítést. A viták forrása, hogy melyik fél vállalja a közműfejlesztéshez kapcsolódó pluszterheket - tudta meg a Napi Gazdaság.
Az ingatlanfejlesztéshez szükséges közműengedélyekhez rendszerint szükség van a közműhálózat bővítésére. A fejlesztés a közmű tulajdonosának vagy kezelőjének a kötelessége, azonban a gyakorlatban az ingatlanfejlesztőnek kell finanszíroznia, amennyiben a közműellátást igénybe kívánja venni - annak ellenére, hogy a közműszolgáltatónak törvényi kötelezettsége a szolgáltatás nyújtása. Mivel a közművek egy része az érvényes jogszabály alapján nem is kerülhet a beruházó tulajdonába, a gyakorlatban a fejlesztő választhat: vagy forrást biztosít a közműcégnek a bővítéshez, vagy pedig maga építi ki a hálózatot és adja át ingyenesen. Jogi szempontból azonban az utóbbi megoldás ajándékozásnak minősül, így az átvevőnek 21 százalékos, illetve az értéktől függően sávosan emelkedő mértékű ajándékozási illetéket kell fizetnie. Pénzügyi-számviteli szempontból ingyenes eszközátadásnak minősül, és ez az átadóra nézve kétféle szempontból is hátrányos: egyrészt termékértékesítésnek számít, így áfaköteles, ám az áfatörvény szerint le nem vonható, előzetesen felszámított adónak minősül, másrészt úgy növeli a társasági adó alapját, hogy bár nagyobb adóterhet nem jelent, ám a társaság eredményét lerontja. Amennyiben az ingatlanfejlesztő maga építi meg a szükséges közművet, közterületi használati díjat kell fizetnie a közműfejlesztési hozzájárulás mellé.
