BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Év végére várnak föllendülést a nyomtatóforgalmazók

2007. május 9. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az optimista előrejelzések ellenére tavaly összességében csaknem 20 százalékkal kevesebb nyomtatót forgalmaztak Magyarországon, mint egy évvel korábban – derül ki az IDC nemzetközi gazdaság- és piacelemző itthoni leányvállalatának összegzéséből. Az it-, a távközlési és a technológiai felhasználói piacot vizsgáló cég adatai szerint a múlt évben Magyarországon összesen 235 ezer nyomtatót vásároltak, a visszaesés a források beszűkülésével magyarázható, különösen a kis- és középvállalkozói szektor költött kevesebbet a vártnál informatikai berendezések vásárlására.
A visszaesésen belül hazánk a Csehország, Horvátország, Lengyelország, Szlovákia és Szlovénia alkotta régióban az egyedüli, ahol csökkent a nyomtatóberendezések értékesítése.
Ugyanakkor egy-egy nyomtatókategóriában jelentősebb arányú növekedést is regisztrálhattak az itthoni forgalmazók. Például az OKI a 11–20 lap/perc teljesítményű színes lézernyomtatóiból kétszer több fogyott tavaly, mint a megelőző évben, ezzel kategóriájában piacvezető is lett itthon a japán cég magyarországi leányvállalata.
Ugyancsak az élre került tavalyi részteljesítménye alapján a magyarországi Xerox, a lézer multifunkcionális berendezések piacán – derült ki az IDC összesítéséből. A forgalom bővülésének a társaság szerint az a magyarázata, hogy növekedtek a gazdálkodó, valamint az állami szervezeteknél a dokumentumkezelési feladatok.
Az IDC elemzői a következő években továbbra is kétszámjegyű növekedésre számítanak a dokumentumkezelési outsourcingpiacon, amely tavaly 12 százalékkal bővült és az idén további 16 százalékos növekedést prognosztizálnak a szakértők. A piac keresleti oldalát jelenleg elsősorban a multinacionális vállalatok képviselik, ám – a költségcsökkentés miatt – egyre nagyobb az igény a dokumentumkezelési tevékenység kihelyezésére az állami szektorban is. Az itthoni Xeroxnak az utóbbi területen 50 százalék fölötti a piaci részesedése. Ugyanakkor a nyomatók teljes piacán az idén is visszaeséssel lehet számolni, talán csak az olcsóbb – 15-20 ezer forint körüli áron kapható – monokészülékek iránt növekedhet a kereslet. Egyébként az itthoni piac mintegy 60 százalékát ezek a lézer- és tintasugaras nyomtatók adják. Várhatóan az év utolsó negyedévében növekszik a nyomtatóvásárlási kedv, ami az európai uniós pályázatokon nyertes cégek, intézmények újabb eszközigényeivel magyarázható. A vásárlások áthúzódhatnak a jövő év elejére, amikor viszont az Új Magyarország nemzeti fejlesztési tervhez kapcsolódó források teszik lehetővé az informatikai célú – beleértve a nyomtatókat is – vásárlásokat.

Bubrik Gáspár
Bubrik Gáspár

Ez is érdekelhet