BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Márciusban javultak az újautó-eladások

2007. április 5. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Meglepő eredményre jutott a NAPI gazdaság: gyűjtésünk szerint az első negyedévben – a rendelkezésünkre bocsátott adatok alapján – az új személyautók és terepjárók eladásai elérték a tavalyi, 44-45 ezres értéket. A megkérdezett csaknem negyven márkaimportőr és vezérképviselet mintegy kétharmadánál növekedést hozott az idei első negyedév. Az adatokból – amelyeket a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületéhez is eljuttatnak – nem derül ki részletesen, hogy az eladott mennyiségből mennyi a tavalyról áthúzódó kiszállítás, ám általában megállapítható, hogy ennek aránya nem jelentős, viszont az értékesítés mennyiségén javított. A visszaesést mutató márkák között számos olyan található, amelynél az autógyártó nem tudta ebben az időszakban leszállítani a megrendeléseket.
A tapasztalatok szerint jellemzően a jobb felszereltségű modelleket választják a vásárlók, akik a járművek biztonságával párhuzamosan egyre több kényelmi – a komfortosabb utazást jobban kielégítő – berendezést igényelnek. Ezért a magasabb alapárat is vállalják.
Néhány márka esetében ugyan jobb volt a januári értékesítés, mint a februári, de a visszajelzésekből az derül ki, hogy nem spekulációs céllal vásárolták januárban a még a régi regisztrációs adóval terhelt autót. A legtöbb márkánál ugyanis a február jobb volt, és még többet adtak el márciusban. Ezt jórészt az első negyedév második felében megjelent kedvezményes akciók is befolyásolták. Ugyanakkor az eladásoknál lényegében kiszámíthatatlan hullámzást mutat a készpénzfizetés és a részletre vásárlás. Ennek aránya márkánként igencsak változó: míg például a Kia, az Alfa Romeo, a Fiat, valamint a Lancia vevőinek 90 százaléka választja a hitelre vásárlást, addig a készpénzes fizetés nőtt a Citroënnél, a Peugeot-nál, s „előretört” a Volvónál is; a tavalyi 30 százalékos mérték elérte az 50 százalékot. A Skoda és Volkswagen (VW), valamint a Honda vásárlói körében pedig maradt a fele-fele arányú fizetési mód.
Idén csaknem valamennyi prémium kategóriás modell eladása jelentős arányban nőtt, hiszen például az Alfa mintegy 87,5, az Audi csaknem 25, a Volvo 16, a Mercedes majd három százalékkal ért el jobb eredményt. Ezzel folytatódott a tavaly egész évben jellemző értékesítési trend. Az ugyancsak a prémium szegmenst bővítő szabadidő-terepjárók (SUV) iránt változatlanul nagy az érdeklődés.
A visszajelzésekből az is kiderül, hogy a kiskategóriás modellek iránti érdeklődés mérséklődött, ám az ilyen személyautókat vásárlókra is jellemző, hogy a magasabb felszereltségűek közül választanak. Ugyanez érvényes a középkategóriás modellekre, amelyek a legnagyobb arányt, mintegy 80 százalékot képviselnek az összes eladásból. Az egyes márkáknál a kifutó modellek mellett az új vagy a megújult modelleket vásárolták.
Éves viszonylatban továbbra is inkább visszaeséssel számolnak a megkérdezett újautó-forgalmazók, ennek mértékét öt-tíz százalékra becsülik, ám, ha az adataink helytállóak, s ez a tendencia folytatódik, akkor nincs ok a borúlátásra, bár a megszorító intézkedések vásárlás-visszafogó hatásait szakemberek a második negyedévtől, félévtől jósolják.

Bubrik Gáspár
Bubrik Gáspár

Ez is érdekelhet