BUX 139213.70 1,15 %
OTP 44750 1,75 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rossz évet zártak az újautó-importőrök

2007. január 10. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A NAPI Gazdaság által megkeresett vezérképviseletek, márkaimportőrök illetékeseitől kapott előzetes adatok szerint 2006-ban összesen 187-188 ezer új személyautót értékesítettek, ami hat százalék körüli visszaesést mutat a 2005. évihez képest. Becsült adataink lényegében megegyeznek a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének (MGE) előzetes számításaival. A szervezet elnökének, Győző Gábornak a tájékoztatása szerint e hét végéig várható a hivatalos összesítés, ám az már most jól látható, hogy az eddigi „gyakorlat” szerint az év utolsó negyedében tapasztalható erőteljesebb újautó-értékesítés 2006-ban nem érvényesült. Különösen december mutat nagyobb mértékű elmaradást a korábbiakhoz képest. Az előzetes adatokból az is kiderül, hogy a kis- és középkategóriás személyautók továbbra is az eladások csaknem 90 százalékát teszik ki, ezen belül a mini- és a kiskategóriás modellek részaránya 50 százalék körüli. A várható összeladáson belül a prémium és luxuskategóriába tartozó modellek átlagosan öt-hat százalékos növekedést mutatnak; e tendencia tavaly minden negyedévben érvényesült, ám ez az összmennyiséghez alig öt százalékkal járul hozzá.
Bár a Suzuki továbbra is tartja elsőségét, a végleges adatsorban a legnagyobb arányú visszaesők között lehet, hiszen a tavalyelőttihez képest a mintegy 32,7 ezres eladás 16 százalék körüli csökkenést jelent. A második még mindig az Opel 21,5 ezres mennyiséggel, nyomában a Ford 19,2 ezer új személyautó értékesítését mutathatja föl, s ezzel a helyezéssel az elmúlt évek dinamikus növekedését folytatta, hiszen fokozatosan került előbbre a top 10 középmezőnyéből. A Skoda és a Volkswagen stabilan tartja magát a negyedik, illetve az ötödik helyen. Az általános tendenciával szemben a kishaszonjárművek értékesítése mintegy 15 százalékkal nőtt, itt a legkeresettebb márka a Ford, a Volkswagen, a Peugeot és a Fiat volt.
Győző Gábor számításai szerint ebben az évben – a tavalyihoz képest – átlagosan 10 százalék körüli visszaesés várható, ami 170 ezer körüli összértékesítést „feltételez”. Vélekedése szerint az év eleje meglehetősen gyenge lesz, inkább a második félévben növekszik az eladás, addigra már kiderül, hogy megszorító intézkedéseknek milyen tényleges hatása van a fizetőképes keresletre.
A regisztrációs adó mintegy 6,2 százalékos emelésével kapcsolatban az MGE elnöke megjegyezte: az csak február közepétől „érvényesülhet”, hiszen a kihirdetéstől számított hatálybalépés akkortól esedékes. Az emelés mértéke – véli – nem olyan számottevő, hogy az az újautó-eladásokat befolyásolja. Ugyancsak nem vár keresletcsökkenést az új kocsik esetében a külföldről behozott használt autók avultatással csökkenthető regisztrációs adója miatt, ám ha nagyobb mennyiségben érkeznek ilyen járművek, az kedvezőtlenül befolyásolhatja az újautó-vásárlásnál a beszámítási értéket.
Nem kell attól tartani, hogy roncsautó-temetővé válik Magyarország azzal, hogy a használt autók behozatalával érvényesíthető a jármű életkorához kapcsolódó értékcsökkenés – állítja Fojt Attila, a Magyar Gépjármű-kereskedők Országos Egyesületének (MGOE) elnöke. Úgy véli, csupán 30 ezer jármű behozatalára lehet számítani. Véleménye szerint ugyanis az előző évekhez képest kedvezőbb itthoni avultatási lehetőség mellett megmaradt az Euro III-as motorokkal felszerelt járművekre az 50 százalékos „felár”, ez a korábbi műszaki állapotú autók esetében még nagyobb pluszterhet jelent, ami lényegében versenyképtelenné teszi a behozatalt.

Bubrik Gáspár
Bubrik Gáspár

Ez is érdekelhet