A meglehetősen hosszúra nyúlt idei télnek ma már csak nagyon kevesen örülnek, ám az vitathatatlan, hogy kedvező hatással volt a hazai sípályák működésére – nyilatkozta lapunknak Kobzi Tamás, a Mátraházán és Kékes tetőn sípályát üzemeltető Mátra Centrum Kft. ügyvezető igazgatója. Ezt mutatja, hogy míg 2003/2004-ben csupán 30 napos szezont zártak, most már a 82. napnál tartanak. Ehhez azért hozzátartozik, hogy amikor mostohák a körülmények, azaz kevés hó van és kevés lesz a síelhető napok száma, akkor a hazai pályákon is sokkal nagyobb számban jelennek meg – munkaszüneti napokon vagy hétvégenként – a sportolni vágyók. Amennyiben hosszabb szezonra lehet számítani, akkor egyenletesebb a kihasználtság. Március 15-én például több mint ezer síelő volt Mátraházán, ami rendkívül jónak tekinthető, de hétköznap is – rendszeresen – több százan érkeznek a pályákra. Kobzi Tamás hozzátette, hogy a síelhető napok száma itthon is azon múlik, hogy egy-egy pálya milyen technikai felszereltséggel bír.
A Mátra Centrum által működtetett egyes pályákon például – ahol ez lehetséges és érdemes – hóágyúznak is, így van, ahol 50-60 centiméterrel vastagabb a hótakaró a természetesnél. Ezzel együtt – jegyezte meg – az idei szezon mindenképpen szerencsésen alakult a számukra.
A fejlesztésekre viszont csekély hatással van egy jó év, mivel azokat igyekszenek rendszeresen és folyamatosan elvégezni. Az ügyvezető igazgató kifejtette: a magyar pályák üzemeltetőinek illúzió lenne a külföldi síparadicsomokkal versenyezniük, mégis jelentős beruházásokat is végezhetnek a tulajdonosok. Ez elsősorban azzal magyarázható, hogy ma körülbelül 600 ezer ember jár telente síelni Magyarországon. Ők pedig felszereléseikre és külföldi útjaikra mintegy 10 milliárd forintot költenek el évente. Így aki megvette már a léceit és a kiegészítőket, az nem csak egy hétig szeretné használni azokat, s bizony a többség egy külföldi út után már itthon keres további sportolási lehetőséget.
Igen elégedettek az idei szezonnal Bánkúti SíKlubnál is, ahol tegnap már a 78. napot zárták – nyilatkozta lapunknak Kovács Zoltán, a klub vezetője. Nem szabad azonban arra gondolni, hogy hatalmas bevételeik keletkeznek, az viszont igaz, hogy a hosszúra nyúlt szezonnak köszönhetően könnyebben vissza tudják fizetni a három éve hitelből épített felvonó utolsó részletét. Emellett reményeik szerint arra is marad, hogy ha újabb beruházásba kezdenek, nem lesz gond a saját forrás előteremtése. Kovács is megjegyezte, március 15-én rendkívül sokan, csaknem 3 ezren síeltek, annyian, mint a szezon legjobb hétvégéjén.
