Csaknem három évig tartott, míg a Pharmanova Rt. elszánta magát arra, hogy az Alkotmánybírósághoz forduljon a közforgalmú gyógyszertárak létesítéséről és működéséről szóló törvény 2001-es módosításával kapcsolatos kifogásaival. A „késlekedést” reménykedéssel, illetve csodavárással magyarázta Kinics László, a Pharmanova igazgatóságának elnöke, aki szerint a 2006. december 31-éig végrehajtandó jogszabály sérti a tulajdoni, valamint a vállalkozói jogot, ellentétes a jogállamiság gyakorlatával. A társaság azt kifogásolja, hogy 2007-től a patikákat működtető betéti társaságokban a gyógyszerészi tulajdonnak meg kell haladnia az 50 százalékot. Ám ennek végrehajtási utasítása nem született meg, így Kinics szerint a kérdéses jogszabály ellentmondásos.
A német UTA Pharma Beteiligung GmbH tulajdonában lévő, 1,5 milliárd forint alaptőkéjű Pharmanova többnyire többségi tulajdonosként érdekelt 107 gyógyszertárában. A társaság hosszú távra tervez a magyar patikapiacon, ám ez Kinics szerint lehetetlen, ha a jelenlegi formájában marad érvényben a kifogásolt rendelkezés, ugyanis az egyes vállalkozásokban beltag, általában 25 százalékos részesedésű gyógyszerészek éppúgy tájékozatlanok a nagyobb tulajdonhányad elérésének feltételei kapcsán, mint a Pharmanova.
Kinics csak hozzávetőleges adatot tudott arról mondani, hogy mekkora összeget kockáztat a Pharmanova, ha a törvényt a jelenlegi tartalma szerint kell teljesítenie. A jelenlegi gyakorlat szerint egy már működő gyógyszertár tulajdonjogát általában öt-hat havi nettó forgalomnak megfelelő összegért lehet értékesíteni. Ez például egy havi 20 millió forint forgalmú gyógyszertár esetében 100–120 millió forint. Ha egy beltag például 25 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkezik, akkor a tulajdonrész 50 százalék fölé növeléséért 25–30 milliót kellene fizetnie. A Pharmanova – illetve a hozzá tartozó patikák – tavalyi forgalma egyébként 38 milliárd forint volt, míg idén 40 milliárddal számolnak.
