A 2003-ban elértnél ugyan nagyobb, 35 milliárd forint árbevétellel, de a korábbi években megszokott több száz millió forintos nyereség helyett veszteséggel zárta a tavalyi évet a Transelektro ipari holdingja – mondta tegnapi sajtótájékoztatóján Székely Péter, a csoport elnöke. (Az ipari holdingot három társaság, a Ganz Transelektro Közlekedési Rt., a Ganz Transelektro Villamossági Rt. és a Transelektro Energetikai és Környezetvédelmi Rt. alkotja.) Szerinte ez többek között az egyre élesedő piaci verseny és a nyersanyagárak drasztikus emelkedésének eredménye. A Transelektrónál ezért most – a Boston Consultinggal közösen – portfólióelemzést készítenek, megvizsgálják, mely tevékenységeket érdemes folytatni, és mit kell esetleg megszüntetni. A költségek lefaragása és a létszámleépítések mellett tárgyalásokat folytatnak több külföldi vállalattal is, amelyek – a tervek szerint kisebbségi – részt szerezhetnek a csoporthoz tartozó cégekben. (Már e folyamat részeként szerzett tavaly októberben 41,98 százalékos részesedést az MFB Rt. a Ganz Transelektro Villamossági Rt.-ben.) Székely szerint a tavalyi veszteséges év egyszeri eset volt, az idén még nagyobb árbevételre és újra nyereséges működésre számítanak.
A csoport helyzetét jól példázza legnagyobb cégének, a Ganz Transelektro Villamossági Rt.-nek a helyzete. A társaságnál a dolgozói létszám tavaly 806 főre csökkent az egy évvel korábbi 899-ről, s a folyamat az idén sem áll meg, a tervek szerint az év végére a foglalkoztatottak száma 733-ra olvad. Ezzel szemben a cég árbevétele folyamatosan nő: 2004-ben mintegy ötödével, 14,4 milliárd forintra emelkedett, idén pedig elérheti a 16,6 milliárdot.
