BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felszámolják a Parád Kristályt (kimaradt!)

2005. január 9. vasárnap, 16:14

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Napi Gazdaság
Felszámolási eljárás indult a kézi készítésű üveg- és kristályárut gyártó Parád Kristály Manufaktúra (PKM) Rt. ellen. Az eljárást a PKM tulajdonosa, a Saye Kft. kezdeményezte azt követően, hogy a társaság mintegy 300 millió forint tartozást halmozott fel a szállítókkal, az adóhatósággal és a hitelező bankokkal szemben – közölte Pintér Demeter felszámolóbiztos. A bíróság jogerős végzése szerint a Mátra Holding Rt. végzi a cég felszámolását. Első intézkedésként gondoskodtak arról, hogy a társaság 400 dolgozója megkapja esedékes bérét. A pénz kifizetése január 17-én történik meg az Állami Bérgarancia Alap terhére.
Pintér Demeter emlékeztetett arra, hogy december 21. óta áll a gyár. Az eredeti tervek szerint január 11-én kellene újraindítani a termelést, ám ennek csak január 17-re tudják megteremteni a feltételeit. Hozzátette, hogy akkor is csak csökkentett üzemmel indulhat a termelés. Leszögezte, hogy a felszámolásnak a 300 éves ipari kultúra megmentése a célja, ezért szakmai befektetőket keresnek – írja a FigyelőNet az MTI-Ecóra hivatkozva.
A korábban az ÁPV Rt. által birtokolt társaságot december elején egy több céget is tartalmazó portfólióelemeként a Saye vásárolta meg. Erre azok után került sor, hogy a tengerentúli exportra termelő vállalkozás immár három éve veszteségesen működik, elsősorban a dollár alacsony árfolyama miatt. Az üveggyár tavaly 1,1 milliárd forint forgalom mellett 120 millió forint veszteséget halmozott fel. A társaság korábban 2005-re 1 milliárdos forgalom mellett 200 millió forint deficittel számolt. A cég termékeinek 70 százalékát Japánban és az Egyesült Államokban, vagyis dollárelszámolású piacokon értékesítette.
A társaságban tavaly augusztusban szerzett 24-24 százalékos, együttesen 96 százalékos tulajdonrészt az ST Glass Rt., a Borsod-Abaúj 2000 Kft., a Svercsek Kft. és a Lencsehegy Szénbánya Kft. A részvényeket magánszemélyektől vásárolták meg az állami tulajdonú társaságok, a vételár szimbolikus volt. A Saye e cégektől vette meg egy portfólió részeként az üveggyárat.

Horniák Balázs
Horniák Balázs

Ez is érdekelhet