BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vízi erőmű épülhet a Mecsekben

2004. május 9. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elkövetkezendő időszakban több, a helyi igényeket kielégítő kis erőművet kíván építeni, - elsősorban Dél-Baranyában - a PannonPower Holding Rt. - jelentette be Pécsen Somosi László, a társaság elnök-vezérigazgatója. Az amerikai Crossroad tulajdonában lévő cégcsoport tervei között egy mecseki vízi erőmű felépítése is szerepel.
Somosi kifejtette, a jövőben elsősorban a megújuló energiaforrásokra kívánnak alapozni, ezért egy olyan 700 millió forint értékű kutatás-fejlesztési programba fognak, amely az egész térség energiatermelését megújíthatja. (A programba - amely rövidesen a kormány elé kerül - a PannonPower befektetőként és szakmai irányítóként is szeretne bekapcsolódni.) Elsősorban a dél-baranyai területeken, olyan a helyi igényeket kielégítő kis biomassza-erőműveket kívánnak építeni, amelyek főként a falvakban képződő mezőgazdasági hulladékot használják fel. Nem kizárt, hogy a pécsi erőmű negyedik blokkját is biomassza-alapú termelésre állítják át. Az ügyben várhatóan még az idén végleges döntés születik. (A PannonPower Pécsen már épít egy a régió faaprítékát felhasználó erőművi blokkot, amelynek próbaüzeme két hónap múlva elkezdődhet. Két korábban széntüzelésű blokkot pedig szeptembertől gázüzeműre állítanak át.)
Mindemellett a társaság tervei között szerepel egy Európában már több helyütt alkalmazott, úgynevezett turbinás-szivattyús vízi erőmű felépítése is a Mecsekben. A mai árakon számolva 35-40 milliárd forintos beruházás a rekultivációra váró volt vasasi külszíni szénbánya, valamint egy közeli, 250 méter magasban lévő kőbánya területén valósulna meg. Az erőmű működtetéséhez szükséges vizet a környék vízfolyásai biztosítanák.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet